Jak dbać o goździki w doniczce?

Jak dbać o goździki
Jak dbać o goździki

Goździki to bardzo popularne rośliny nie tylko w naszym kraju ale również na całym świecie. Najczęściej spotykane są w ogrodzie jak i w doniczkach. Goździki są łatwe w uprawie oraz niesamowicie wyglądają. Rośliny świetnie sprawdzają się na początku przygody z pielęgnacją kwiatów. W tym artykule dowiesz się jak dbać o goździki w doniczce!

Zobacz też: co to znaczy yikes

Charakterystyka rośliny – Goździki

Goździki to uniwersalne rośliny, które sprawdzą się w wielu sytuacjach, z roku na rok zwiększają swoją popularność i częściej pojawiają się w domach. Rośliny idealnie sprawdzą się jako kwiaty na prezent, jeśli zastanawiasz się co podarować swojej mamie, siostrze lub dziewczynie to goździki sprawdzą się na pewno!

Goździki w doniczce to formy karłowate, których wysokość zazwyczaj nie przekracza dwudziestu centymetrów. Przyjmują odcień różu lub czerwieni, zaskakują intensywnym oraz przyjemnym zapachem, który długo pozostanie w domu!

Zobacz też: minecraft świeczki

Jak dbać o goździki w doniczce?

Tak jak zostało to wcześniej wspomniane w artykule, goździki to idealne rośliny dla początkującej osoby zajmującej się pielęgnowaniem kwiatów. Kwiaty nie są wymagające i każdy powinien sobie z nimi poradzić. Najważniejszym zabiegiem przy goździkach o którym należy pamiętać jest zadbanie o odpowiednie nawodnienie. W lecie należy robić to w przedziale 2-3 dni, w przypadku intensywniejszych upałów należy robić to częściej. Należy zwrócić szczególną uwagę do tego, aby ziemia w goździkach była ciągle wilgotna.

Do goździków raz na jakiś czas można zaaplikować odżywkę dla roślin doniczkowych lub balkonowych, jednak nie zalecane jest to zbyt często. W przypadku, gdy pojawiają się uschnięte liście bądź zwiędłe kwiaty, należy regularnie je usuwać z doniczki. Goździki w doniczce wymagają aby raz w roku wymienić podłoże, dzieje się tak ponieważ podłoże traci składniki mineralne oraz przestaje odpowiednio przyjmować wilgoć.

Sprawdź!  Wirtualne biuro - kto powinien z niego skorzystać?

Podsumowując należy co dwa – trzy dni podlewać kwiaty, regularnie usuwać zwiędłe kwiaty oraz raz w roku przesadzić roślinę. Każdy na pewno sobie z tym poradzi.

Zobacz też: Jak zrobić strój kowalski

Jak przyciąć goździki po przekwitnięciu?

Przycięcie należy wykonać po zakończeniu pierwszego okresu przekwitania na początku lata. Ucinamy do połowy wysokości za pomocą czystych nożyc, dzięki temu zmuszamy roślinę do wytworzenia dużej ilości pęków kwiatowych oraz zmusza goździki do rozkrzewiania

Goździki idealna ozdoba na parapet i balkon

Goździki w doniczce idealnie prezentują się jako idealna ozdoba na parapet lub balkon. W obecnych czasach sklepy ogrodnicze oferują kilkadziesiąt rodzajów roślin w różnych wariantach kolorystycznych, dzięki temu idealnie dopasujemy mini ogród na balkonie lub parapecie do naszych potrzeb. Kupując goździki należy zwrócić szczególną uwagę na system korzeniowy, dostarcza on informacje na temat kondycji rośliny, unikaj również zakupu ich w supermarketach ze względu na gorszą jakość w stosunku do sklepów specjalistycznych – ogrodniczych

Zobacz też: pytania do dziewczyny

Kompozycja kwiatowa z goździkami

Goździki świetnie wyglądają jako ozdoba, lecz warto komponować również z innymi aby zmaksymalizować efekt. Goździki dobrze sprawdzą się w takiej kompozycji:

  • Goździki z kwiatami o podobnym odcieniu
  • Goździki z kwiatami, wydzielającymi po zmroku zapach
  • Goździki z iglakami
  • Goździki wraz kwiatami o przewyższających się łodygach

Kompozycje mogą wyróżniać się kolorystyką, dlatego warto posprawdzać jakie kwiaty posiadamy obecnie w domu i dopasować rośliny o zbliżonym odcieniu

Bardzo zachęcamy młodych ogrodników do rozpoczęcia swojej przygody z goździkami, oferują mnogość kombinacji jako ozdoby oraz są proste w hodowli. Idealnie sprawdzą się jako pierwszy mniej wymagający kwiat, gdyż nie ma przy nich sporo roboty.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *