Zjedzenie surowego ziemniaka. Czy można jeść surowe ziemniaki?

zjedzenie surowego ziemniaka

Twoje jedyne doświadczenie z surowymi ziemniakami to zazwyczaj przygotowanie ich przed przeniesieniem do piekarnika lub pieca. Ale może zdarzyło ci się skubnąć kawałek ziemniaka podczas siekania, obierania lub krojenia w kostkę, a może twoja mama ostrzegała cię, żebyś nie jadł ich w dzieciństwie. Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się, co się stanie po zjedzeniu surowego ziemniaka, trafiłeś we właściwe miejsce. Czytaj dalej, aby poznać wady i zagrożenia związane z jedzeniem surowych ziemniaków.

Czy można jeść surowe ziemniaki?

Możesz jeść surowe ziemniaki, ale możesz nie chcieć. Surowe ziemniaki zawierają solaninę i lektyny, dwa związki, które mogą powodować zaburzenia żołądkowe i potencjalnie sprawić, że będziesz chory. Dodatkowo, surowe ziemniaki zawierają skrobię oporną, która jest trudna do strawienia, a ich ogólny smak i tekstura w niczym nie przypomina ziemniaków, które znasz i kochasz. Jeśli masz wątpliwości, ugotuj ziemniaka.

Jedzenie surowych ziemniaków – zagrożenia

Solanina

Solanina jest trującym związkiem, który działa jako system obronny rośliny ziemniaka – występuje również w niektórych gatunkach psianek, w tym w pomidorach, tytoniu i bakłażanach. Powstaje w ziemniakach, które zostały wystawione na działanie promieni słonecznych, nadmiernego ciepła lub ekstremalnej zmiany temperatury, co oznacza, że zielone lub kiełkujące ziemniaki mogą zawierać duże ilości solaniny. Po spożyciu solanina może powodować zaburzenia żołądkowe i neurologiczne, takie jak nudności, skurcze żołądka, wymioty, zawroty i bóle głowy. Jednak poważniejsze skutki obejmują paraliż, żółtaczkę, utratę czucia i halucynacje.

Lektyny

Lektyny to rodzaj białka, które wiąże się z węglowodanami występującymi w większości pokarmów. Rośliny strączkowe, zboża i rośliny z rodziny psiankowatych (ziemniaki!) zawierają duże ilości lektyn, a ich poziom jest jeszcze wyższy w surowej żywności. Spożywane w dużych ilościach lektyny mogą powodować mdłości, rozstrój żołądka, wymioty i biegunkę. Musiałbyś zjeść dużo lektyn, aby zachorować – być może cały surowy ziemniak – ale to nigdy nie jest mądre, aby dobrowolnie zaprosić katastrofę żołądkowo-jelitową. Ponadto, aby zmniejszyć ilość lektyn, wystarczy ugotować ziemniaka.

Sprawdź!  Regały metalowe- idealne rozwiązanie do przechowywania w magazynie

Czy można jeść surowe słodkie ziemniaki?

Można jeść słodkie ziemniaki na surowo (i wiele osób to robi), ale należy pamiętać, że są one trudniejsze do strawienia. Ponadto niektóre składniki odżywcze i skrobia pojawiają się dopiero po ugotowaniu słodkich ziemniaków. Słodkie ziemniaki i bataty nie zawierają solaniny, ponieważ nie należą do rodziny psiankowatych, więc nie powodują zatrucia solaniną jak zwykłe ziemniaki.

Czy można zamrozić surowe ziemniaki?

Nie należy zamrażać surowych ziemniaków, chyba że lubisz, gdy Twoje ziemniaki są mięsiste i deszczowe. Ziemniaki mają większą zawartość wody, więc najlepiej jest je ugotować lub przynajmniej częściowo ugotować przed zamrożeniem, aby usunąć część tej wilgoci. Nieobrane surowe ziemniaki przechowuj w chłodnym, ciemnym miejscu, a po ich pokrojeniu lub obraniu przenieś je do lodówki.

Czy psy mogą jeść surowe ziemniaki?

Karmienie psów surowymi ziemniakami jest niebezpieczne, ponieważ solanina może być toksyczna dla psów. Jeśli zamierzasz karmić psa ziemniakami, wybierz takie, które zostały upieczone lub upieczone, bez dodatku olejów lub przypraw.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

1 thought on “Zjedzenie surowego ziemniaka. Czy można jeść surowe ziemniaki?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *