Dlaczego rozbiórki należy zaplanować?

prace rozbiorkowe katowice

Mogłoby się wydawać, że rozbiórka to prosta praca, którą można wykonać z miejsca. W rzeczywistości prace rozbiórkowe bywają bardzo skomplikowane i bezwzględnie należy je wcześniej zaplanować. Czemu konkretnie jest to ważne? O tym w poniższym tekście.

Czemu wykonuje się rozbiórki?

Aby zrozumieć, czemu prace rozbiórkowe powinny zostać zaplanowane, trzeba najpierw wyjaśnić, czemu w ogóle się je przeprowadza. Otóż rozbiórka to alternatywa dla wyburzenia w sytuacji, gdy występuje konieczność likwidacji jakiegoś obiektu budowlanego. Konieczność taka może wynikać ze złego stanu technicznego budynku lub zmiany planu zagospodarowania danej przestrzeni. Rozbiórka zastępuje wyburzenie wtedy, kiedy pewne elementy konstrukcji należy zachować, ponieważ są wartościowe czy też po prostu istnieje możliwość ich ponownego wykorzystania, na przykład po poddaniu recyklingowi.

Z powyższego jasno wynika, że prace rozbiórkowe trzeba zaplanować, aby możliwe było zachowanie wspomnianych elementów. Trzeba stworzyć plan, który umożliwi odzyskanie wspomnianych części konstrukcji lub też wyposażenia obiektu. Innymi słowy, trzeba stworzyć listę czynności do wykonania w odpowiedniej kolejności.

Bezpieczne prace rozbiórkowe Katowice

Niewątpliwie wyburzenia stanowią większe zagrożenie dla otoczenia niż rozbiórki. W przypadku wyburzeń często stosuje się materiały wybuchowe, a na grunt upadają bardzo duże części obiektów. W przypadku prac rozbiórkowych zagrożenie jest zdecydowanie mniejsze. Jednak wciąż może dochodzić do całkiem sporych wstrząsów, a pewne ciężkie elementy spadają z wysokości. Dlatego też rozbiórkę trzeba zaplanować w taki sposób, aby możliwe było przeprowadzenie prac w sposób w pełni bezpieczny. Trzeba zaplanować zabezpieczenie terenu oraz rozpisać procedury, które pozwolą uniknąć nieszczęśliwego wypadku. W planie należy również wziąć pod uwagę wszystkie narzędzia i maszyny, które zostaną wykorzystane. Plan powinien też zawierać opisy zabiegów niezbędnych do wykonania w ramach prac rozbiórkowych.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *