Koncepcja Smart Home – kompatybilność poszczególnych systemów i urządzeń. Sprawdź!

Koncepcja Smart Home

Smart Home to koncepcja, która pojawiła się już kilkanaście lat temu. Wraz z dynamicznym rozwojem technologii tworzenie funkcjonalnych rozwiązań dla domu i budynku stało się prostsze. Dziś wielu inwestorów rozważa wprowadzenie automatyki budynkowej do swoich firm – nie tylko dlatego, że jest to ciekawy gadżet, ale też ze względu na inne liczne korzyści. Zautomatyzować możemy niemal wszystkie typy nieruchomości, od budynków mieszkalnych, przez usługowe, aż po przemysłowe. Warto jednak wiedzieć, czym tak właściwie jest ta cała automatyka budynkowa i jakie elementy można do niej zaliczyć.

Inteligentne rozwiązania – dom, hotel, biuro, szpital i nie tylko

Smart Home oraz automatyka budynkowa to dość obszerne pojęcia, których nie da się wyjaśnić w kilku krótkich słowach. Dzisiejszy rynek oferuje zatrważająco szeroką listę urządzeń, które same w sobie są co prawda inteligentne, jednak nie w takim sensie. Koncepcja Smart Home to znacznie więcej niż pojedyncze urządzenia. To przede wszystkim automatyzacja, dzięki której użytkownik może sterować całym zespołem modułów i komponentów za pomocą jednego urządzenia i aplikacji, bądź panelu sterowania.

Inteligentny dom i automatyka budynkowa to najnowocześniejsze moduły sterujące oraz oprogramowanie, które sprawia, że wszystkie elementy w domu mogą się ze sobą komunikować. Użytkownik tym samym ma możliwość indywidualnego programowania poszczególnych funkcji. Może też ustalać indywidualne harmonogramy, dzięki którym dom staje się bardziej funkcjonalny i przede wszystkim bezpieczny.

Specjalne oprogramowanie może reagować na różne czynniki poprzez określone schematy. Za pomocą czujników może na przykład monitorować wilgotność w poszczególnych pomieszczeniach i na tej podstawie uruchamiać system klimatyzacji i wentylacji. Użytkownik w każdej chwili może zmienić ustawienia systemu Smart Home – jednym ruchem palca w dedykowanej aplikacji.

Jakie urządzenia są kompatybilne ze Smart Home i automatyką budynkową?

Inteligentny dom, czy też budynek różni się od popularnych (niepołączonych) systemów tym, że wszystkimi modułami i elementami użytkownik może sterować zdalnie. Oprogramowanie Smart można dziś wykorzystać w wielu rozwiązaniach – do najważniejszych systemów, które są kompatybilne z koncepcją automatyki budynkowej, należą:

  • monitoring i systemy alarmowe;
  • ogrzewanie centralne;
  • rolety, żaluzje, zasłony, bramki, furtki;
  • klimatyzacja, ogrzewanie, wentylacja i rekuperacja;
  • zewnętrzne i wewnętrzne oświetlenie;
  • urządzenia RTV i AGD;
  • systemy ogrodowe – pompy nawadniania, zraszacze, grzałki, itd.).
Sprawdź!  Jak wybrać najlepszą ofertę od producenta ogrodzenia

Kompatybilność poszczególnych urządzeń i systemów z systemem Smart Home zależy od indywidualnych preferencji użytkownika i możliwości samego budynku. Z tego względu może być ona niemal nieograniczona. To właśnie dlatego dziś każda osoba może pozwolić sobie na zautomatyzowanie, chociażby pewnej części swojego domu.

Jeżeli chodzi o samo sterowanie systemem inteligentnego domu, to jest ono niezwykle proste i niemal intuicyjne. Podobne rozwiązania podnoszą nie tylko komfort, ale też przynoszą oszczędności, które w skali roku mogą przyczynić się do zmniejszenia rachunków za zużycie energii elektrycznej i nie tylko.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *