Jakie budynki można wyburzać i czy trzeba mieć pozwolenia?

wyburzanie-budynkow

Kiedy na działce zalega stary budynek nie nadający się do użytku, konieczne jest przeprowadzenie wyburzenia lub rozbiórki. Pojawia się jednak pytanie, czy konieczne jest uzyskanie pozwolenia? Jak się okazuje, odpowiedź na to pytanie jest złożona.

Wyburzenia Rybnik – bez pozwolenia

W większości przypadków wyburzenia można przeprowadzać bez uzyskania pozwolenia. Nie oznacza to jednak, że można w dowolnej chwili zburzyć każdy budynek, jeśli tylko posiada się do niego prawo własności. Sprawa nie jest aż tak prosta. Otóż bez względu na to, o jakim wyburzeniu mowa, fakt planowania przeprowadzenia tego typu zabiegu musi zostać zgłoszony do stosownego urzędu. Dopiero po przyjęciu zgłoszenia można przejść do wykonania zadania, jednak nie trzeba czekać na uzyskanie zezwolenia. Natomiast w jakich sytuacjach zezwolenie jest niezbędne?

Kiedy trzeba uzyskać pozwolenie na wyburzenie?

Co do zasady są 2 główne grupy powodów, dla których trzeba starać się o pozwolenie na wyburzenie. Pierwsza z nich to kwestie bezpieczeństwa. Jeśli wyburzenia mogą z jakiegoś powodu stanowić zagrożenie, trzeba najpierw uzyskać pozwolenie. Natomiast druga grupa powodów to kwestie wartości budynków.

Jeśli dany obiekt jest uznany za zabytek, pomnik kultury, czy też znajduje się pod ochroną konserwatora, bez otrzymania zezwolenia nie można go wyburzyć. Podobnie jest w przypadku wszystkich budynków, których wysokość przekracza 8 metrów. Ta przesłanka wynika z kwestii bezpieczeństwa. Ponadto, odległość dzieląca budynek od granicy działki musi wynosić co najmniej połowę jego wysokości, aby można było dokonać wyburzenia bez uzyskiwania zezwolenia na wykonanie tego działania.

Formalności związane z wyburzeniami

W przypadku konieczności uzyskania zezwolenia na wyburzenie, zakres niezbędnych formalności jest bardzo szeroki. Jednak również samo zgłoszenie wyburzenia może sprawić sporo problemów. Otóż do zgłoszenia należy dołączyć szereg dokumentów, w tym szczegółowy plan budynku oraz plan przeprowadzenia procesu wyburzania. Dlatego kwestie formalne warto pozostawić w rękach fachowców, czyli firmy, która ma przeprowadzić wyburzenie.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *