Jak zabezpieczyć konstrukcje stalowe przed zimowymi temperaturami?

konstrukcje stalowe

Stal to dzisiaj jeden z najpopularniejszych materiałów budowlanych. Jego ogromna wytrzymałość i bardzo duża twardość sprawiają, że materiał sprawdza się na budowie doskonale. Niemniej stal posiada też kilka wad, z którymi trzeba sobie poradzić, aby metal ten rzeczywiście był użyteczny. Chodzi tutaj między innymi o wrażliwość na działanie niskich temperatur.

Zimowe zagrożenia dla konstrukcji stalowych

Warto zacząć od wyjaśnienia, w jaki sposób konstrukcje stalowe są w zimie zagrożone. Otóż chodzi tutaj o destrukcyjny wpływ na stal, w postaci utraty przez nią barwy oraz co gorsza, wystąpienia korozji. Mowa o zjawisku chemicznym, w wyniku którego powstaje rdza, czyli rudy nalot na powierzchni stali. Niestety rdza to nie tylko problem estetyczny, ale też utrata pierwotnych właściwości przez stal. Dlatego też materiał trzeba chronić przed niskimi temperaturami oraz wilgocią, która w jeszcze większym stopniu grozi powstaniem korozji.

Konstrukcje stalowe zabezpieczone cynkiem lub manganem

W celu ochrony stali pokrywa się ją pewnymi pierwiastkami, wykazującymi odporność na działanie niskich temperatur i wilgoci. Powstawaniu rdzy zapobiega między innymi cynk. Skuteczny jest też mangan. Dlatego też konstrukcje stalowe zanurza się w cynku lub też pokrywa się powierzchnię cienką warstwą cynku lub manganu.

Malowanie proszkowe lub lakierowanie

Poza cynkiem lub manganem stosuje się też preparaty bazujące na większej liczbie składników. Mowa tutaj o lakierach lub farbach proszkowych. Przewagą tego typu środków jest prostsza aplikacja. Zabieg można przeprowadzić na dowolnym etapie. Natomiast w przypadku manganu czy cynku powinno się zrobić jeszcze przed montażem konstrukcji. Jeśli chodzi o skuteczność działań, jest ona zależna przede wszystkim od jakości preparatów.

Niewątpliwie stal to materiał, bez którego nie istniałoby dzisiejsze budownictwo. Jednak tylko stal chroniona przed niskimi temperaturami i innymi czynnikami zagrażającymi jest rzeczywiście przydatna.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *