Czemu zapobiega odpowiednio wykonany drenaż?

drenaz bielsko biala

Aby uniknąć problemów z obiektem budowlanym, zarówno sam budynek, jak i teren wokół niego, powinny być odpowiednio zadbane. Jednym z działań, mających na celu zatroszczenie się o budowlę, jest drenowanie gleby. Dlaczego jest ważne i kiedy należy je przeprowadzać? Czym jest drenaż? Odpowiadamy!

Co to jest drenaż i kiedy się go przeprowadza?

Słowo drenaż ma kilka znaczeń. Niemniej w przemyśle budowlanym oznacza nic innego, jak osuszanie gleby. Dzisiaj drenaże można przeprowadzać na wiele sposobów. Wybór metody uzależnia się od poziomu wilgoci, gatunku gleby, rodzaju obiektu, czasu na przeprowadzenie zabiegu i kilku innych czynników. Niemal zawsze działania tego typu przeprowadza się przed rozpoczęciem budowy, aby przygotować odpowiednio grunt. Niemniej często może to być konieczne również już po wybudowaniu obiektu.

Drenaż, czyli usuwanie zalegającej wody

Każdy grunt ma swoją specyfikę. Niektóre bardzo łatwo chłoną wodę i ją gromadzą. W efekcie po opadach deszczu w gruncie zalegają duże ilości wody. Może to uniemożliwiać wykonanie fundamentów. Natomiast w przypadku już postawionej budowli problemem jest przenikanie wilgoci do fundamentów i piwnicy. W efekcie może dojść do zniszczenia murów lub też rozwoju grzyba. Wilgoć generalnie jest sporym zagrożeniem i koniecznie trzeba z nią walczyć.

Warto mieć na uwadze, że nadmiar wody w glebie może też doprowadzić do zniszczenia terenu. Wskutek oddziaływania cząsteczek wody osuwają się skarpy, rozmywa się grunt, a niektóre jego warstwy tracą swoje dotychczasowe właściwości. Trzeba też wziąć pod uwagę fakt, że mokra gleba jest zupełnie nieprzydatna. Nie sposób na niej cokolwiek uprawiać, często nie rośnie nawet trawa. Nawet poruszanie się po mokrej, zapadającej się glebie to duże wyzwanie. Dlatego właśnie przeprowadzanie drenaży jest dzisiaj bardzo powszechne. W niektórych sytuacjach jest to wręcz zabieg, z którego pod żadnym pozorem nie powinno się rezygnować. Warto przy tym pamiętać, aby wykonanie drenażu zlecić fachowcom. Tylko dobrze wykonany drenaż jest skuteczny.

Sprawdź!  Koncepcja Smart Home – kompatybilność poszczególnych systemów i urządzeń. Sprawdź!

Zapraszamy po więcej informacji: Drenaż Bielsko Biała.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *