Kaktus Cholla – co to jest, uprawa i ciekawostki

kaktus cholla co to jest

Kaktus Cholla to zbiorowe określenie około 30 gatunków kaktusów należących do rodzaju Cylindropuntia. Do tego rodzaju należy również cieszący się złą sławą kaktus skaczący.

Do chwili obecnej zidentyfikowano około 30-35 gatunków kaktusów z rodzaju cholla, które należą do rodzaju Cylindropuntia. Wcześniej kaktusy te były zaliczane do rodzaju Opuntia, ale obecnie rodzaj ten obejmuje wyłącznie kaktusy o spłaszczonych łodygach (jak opuncja). Cechą charakterystyczną kaktusów z rodzaju cholla są ich cylindryczne łodygi. Większość gatunków kaktusów z rodzaju cholla występuje w Ameryce Północnej, ale niektóre z nich można znaleźć także w innych częściach świata. Poniżej podano kilka interesujących faktów na temat kaktusów cholla.

  • Soczyste łodygi kaktusów cholla służą do magazynowania wody, fotosyntezy, produkcji kwiatów i owoców itp. W rzeczywistości te soczyste pędy są zmodyfikowanymi gałęziami.
  • Kaktusy te mają papierowe osłonki, które pokrywają kolce. U niektórych gatunków osłonki te są kolorowe, co jest przyczyną wyjątkowego wyglądu rośliny.
  • Papkowate osłonki służą do odbijania promieni słonecznych i chronią łodygi przed wysoką temperaturą. Większość kaktusów z rodzaju cholla, które rosną w ekstremalnych upałach, ma łodygi pokryte dużą ilością kolców.
  • U większości gatunków liście są zmodyfikowane do kolców; niektóre mogą wypuszczać liście tuż przed kwitnieniem.
  • Kolor kwiatów kaktusów cholla może wahać się od żółto-zielonego do czerwonawego, co można zaobserwować u różnych gatunków. Większość z nich to krzewy i drzewa, ale zdarzają się też pnącza.
  • Drewno kaktusa Cholla jest wykorzystywane jako grzęda dla ptaków, do wyrobu rękodzieła itp.
  • Najczęściej spotykane gatunki to kaktus cholera skacząca (Cylindropuntia fulgida) i kaktus cholera miś (Cylindropuntia bigelovii).
  • Pędy cholli skaczącej łatwo się odrywają i często zdarza się, że przyczepiają się do ubrań i skóry przechodniów. Ma się wrażenie, że pędy skaczą na przechodniów, stąd nazwa. Nazywana jest także chollą zwisającą, ponieważ owoce tworzą łańcuch i zwisają w dół.
  • W przypadku misia cholli z daleka roślina wydaje się miękka i futrzasta, ponieważ łodygi są całkowicie pokryte kolcami. Z tego względu kaktus ten nazywany jest pluszową chollą.
  • Inny gatunek nazywany jest srebrną chochlą, ponieważ ma srebrzyste kolce. Istnieje wiele innych gatunków kaktusów cholla, a niektóre z nich są uprawiane w ogrodach kaktusowych.
Sprawdź!  Ile zazwyczaj waży dzik? Waga dzika

Zobacz też: tiktok bez rejestracji

Uprawa kaktusa Cholla

Aby móc uprawiać w ogrodzie kaktusy cholla, trzeba mieć podstawową wiedzę na temat wymagań tych roślin. Przede wszystkim należy sprawdzić poziom pH gleby. Idealne pH dla tego kaktusa wynosi od 6,0 do 7,5. Jeśli gleba jest zbyt kwaśna, można dodać wapna, a jeśli jest zasadowa, najlepsza będzie siarka, aby uzyskać pożądany poziom pH. Miejsce, w którym ma rosnąć kaktus cholla, musi mieć zapewnione co najmniej sześć godzin pełnego światła słonecznego dziennie. Innym ważnym czynnikiem jest dobrze zdrenowana gleba, ponieważ zbyt mokra może powodować gnicie rośliny. Aby gleba nadawała się do uprawy kaktusa cholla, można ją nieco przekompostować i dodać do niej piasku. Po wykonaniu tych czynności należy wykopać dołek, w którym swobodnie zmieści się bryła korzeniowa rośliny.

Do trzymania i przenoszenia kaktusów należy używać grubych ubrań lub kawałków dywanu, aby uniknąć zranienia skóry przez kolce. Umieść roślinę w dołku i przykryj dołek ziemią. Po posadzeniu kaktusa cholla należy go dokładnie podlać. Przez pierwszy miesiąc ograniczyć częstotliwość podlewania do jednego razu na sześć do ośmiu dni. W okresie letnim roślina będzie potrzebowała wody raz w tygodniu. W zimie należy podlewać oszczędnie. Nawozy nie są potrzebne tej roślinie, ale w okresie wzrostu można stosować zrównoważone nawozy w niewielkich ilościach.

Co robi kaktus cholla?

Cholla to określenie stosowane do różnych krzewiastych kaktusów z tego rodzaju o cylindrycznych łodygach złożonych z segmentów. Łodygi te są w rzeczywistości zmodyfikowanymi gałęziami, które pełnią kilka funkcji – magazynowanie wody, fotosynteza i produkcja kwiatów.

Oceń artykuł:
[Total: 3 Average: 3.7]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *