Ile trwa mecz piłki ręcznej? Kompedium wiedzy o piłce ręcznej
Jak długo trwa mecz piłki ręcznej?
Sześćdziesiąt minut, podzielone na dwie 30-minutowe połowy, oddzielone 15-minutową przerwą. Każdy trener ma trzy 60-sekundowe przerwy w grze, przy czym w każdej połowie mogą być maksymalnie dwie. W związku z tym normalny mecz piłki ręcznej trwa około 90 minut, wliczając w to przerwę. Podczas fazy pucharowej na dużych turniejach międzynarodowych, jeżeli po zakończeniu regulaminowego czasu gry jest remis, mecz przechodzi do dogrywki. Dogrywka składa się z dwóch pięciominutowych połówek, z jednominutową przerwą w połowie meczu. Jeśli po pierwszej dogrywce w meczu ponownie jest remis, rozgrywana jest druga dogrywka. Druga dogrywka również składa się z dwóch pięciominutowych połówek z jednominutową przerwą. Jeśli po dwóch dogrywkach nadal jest remis, zwycięzcę wyłaniają rzuty z 7 metrów.
Zobacz też: Tik Tok bez zakładania konta
Ilu zawodników znajduje się na boisku?
Siedmiu w każdej drużynie, bramkarz i sześciu zawodników z pola. Zwykle po każdej stronie boiska jest dwóch skrzydłowych, zawodnik liniowy, który gra w pobliżu pola bramkowego, oraz trzech zawodników rezerwowych, którzy oddają najszybsze strzały. Trenerzy mogą zastąpić bramkarza zawodnikiem z pola, gdy grają w ataku.
Zobacz też: kolor lawendowy
Ile goli pada w każdym meczu w piłce ręcznej?
Nieprzewidywalność jest tym, co czyni piłkę ręczną piękną. Są drużyny, które koncentrują się na dynamicznym stylu gry w ataku, podczas gdy inne kładą nacisk na obronę.
W ciągu ostatnich kilku lat liczba bramek zdobywanych w każdym meczu dramatycznie wzrosła. Na przykład podczas turnieju mężczyzn pięć lat temu w Rio 2016 średnia bramek na mecz wynosiła 54,76. W styczniu, na Mistrzostwach Świata Mężczyzn IHF w Egipcie, średnia bramek na mecz wynosiła 56,89, a aktualni mistrzowie olimpijscy, Dania, strzelali średnio 33,7 gola na mecz.
Zobacz też: Jak spienić mleko?
Jakie są najważniejsze zasady w piłce ręcznej?
Zawodnicy z pola mogą utrzymywać piłkę przez maksymalnie trzy sekundy i wykonać maksymalnie trzy kroki bez dryblingu. Jeśli zasada ta zostanie złamana, posiadanie piłki przechodzi na drugą stronę.
Jeśli drużyna nie atakuje bezpośrednio bramki, sędziowie sygnalizują tendencję do gry pasywnej. Od tego momentu drużyna ma sześć podań, aby spróbować zdobyć bramkę, w przeciwnym razie posiadanie piłki zmienia się.
Jeśli drużyna popełni faul, drużynie przeciwnej przyznawany jest rzut wolny. Jeśli drużyna popełni faul, który sędzia uzna za wyraźną szansę na zdobycie bramki, która została nielegalnie uniemożliwiona, przyznawany jest rzut wolny z 7 metrów.
Rażący faul lub rażące naruszenie przepisów karane jest dwuminutowym zawieszeniem, przy czym zawodnik nie może wrócić na boisko do czasu zakończenia zawieszenia. Trzykrotne dwuminutowe zawieszenie skutkuje czerwoną kartką. Jeśli chcesz zapoznać się z przepisami w sposób bardziej szczegółowy.
Jak szybko strzela się piłką ręczną?
Bardzo szybko. Na Mistrzostwach Świata Mężczyzn IHF w tym roku najszybszy strzał oddał Egipcjanin Mohamed Sanad z prędkością 126 km/h. W zawodach kobiecych najmocniejsze strzały oddają takie zawodniczki, jak Djurdjina Jaukovic z Czarnogóry i Cristina Neagu z Rumunii, które potrafią strzelać z prędkością ponad 110 km/h.
Piłka ręczna – piękna gra. Jeden z najpopularniejszych sportów drużynowych na świecie zostanie rozegrany na igrzyskach olimpijskich po raz czternasty. Jego historia sięga niemal 90 lat od czasu, gdy po raz pierwszy pojawił się w Berlinie w 1936 r. jako piłka ręczna.
Korzenie tego sportu są wciąż obecne, ale ewolucja jest stała, ponieważ piłka ręczna wciąż zyskuje na popularności i jest obecnie jednym z najszybszych i najbardziej ekscytujących sportów drużynowych, jakie można oglądać.
Ponieważ w ciągu najbliższych dwóch tygodni dołączą do nas nowi fani z całego świata, chcemy odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań dotyczących Twojego nowego ulubionego sportu.
Przeczytaj również: stół kowalski
Co to jest piłka ręczna?
Piłka ręczna to sport drużynowy, w którym na boisku znajduje się łącznie 14 zawodników, którzy muszą podawać i dryblować piłkę w górę boiska, aby trafić do bramki przeciwnika.
Piłka ręczna rozgrywana jest na boisku o wymiarach 40 m x 20 m, z bramkami o wymiarach 3 m x 2 m na każdym końcu, otoczonym obszarem w kształcie litery D, zwanym polem bramkowym. Pole bramkowe znajduje się sześć metrów od bramki i może na nie wejść tylko bramkarz. Jednak zawodnicy mogą wskoczyć na to pole, próbując oddać strzał, ale muszą wypuścić piłkę przed lądowaniem. Jeśli zawodnik wskoczy na pole bramkowe bez oddania strzału, piłkę posiada przeciwnik.