Ile trwa mecz piłki nożnej?

ile trwa mecz pilki noznej

Nie trzeba dodawać, że piłka nożna jest najbardziej znanym sportem na świecie. Wielkie turnieje, takie jak Euro czy Mistrzostwa Świata, oglądają miliony ludzi. Jednak dla początkujących jest częsta odpowiedź: „jak długo trwa mecz piłki nożnej?”.

JAK DŁUGO ZAZWYCZAJ TRWA MECZ PIŁKI NOŻNEJ?

Szacuje się, że mecz piłki nożnej trwa 90 minut i jest podzielony na dwie 45-minutowe połowy. Czas trwania profesjonalnych meczów piłki nożnej to 90 minut regulaminowego czasu gry oraz 5-10 minut dogrywki.

W turniejach, gdy trzeba wyłonić zwycięzcę, rozgrywana jest dogrywka. Mniejsze grupy wiekowe grają poniżej 90 minut i mogą rozgrywać mecze w systemie innings.

JAK DŁUGO TRWA PROFESJONALNY MECZ PIŁKI NOŻNEJ?

Na najwyższym poziomie sportowym profesjonalne drużyny na całym świecie stosują się do „Przepisów Gry”, w tym do Zasady 7 dotyczącej czasu trwania meczu. Oznacza to, że mecz trwa dwie równe 45-minutowe połowy.

Normalny mecz piłki nożnej powinien więc trwać 90 minut. Każda runda rozgrywana jest bez przerwy, co oznacza, że za każdym razem, gdy piłka jest poza grą, sędzia nie zatrzymuje zegara.

Między połowami jest 15 minut przerwy, w czasie której zawodnicy mogą odpocząć, uzupełnić płyny i wysłuchać rad, zachęt i taktyk od trenera. Przerwa ta jest często nazywana „półgodziną”.

CZAS DODATKOWY

Na koniec każdej 45-minutowej połowy meczu sędzia może doliczyć „czas dodatkowy”. Czas ten, często określany jako czas doliczony do czasu gry lub czas przestoju, stanowi rekompensatę za czas stracony w trakcie meczu.

Może to być spowodowane przez:

Zmiany

• Zawodnicy są kontuzjowani i muszą zostać poddani ocenie lub usunięci z boiska.
  • Strata czasu (szczególnie, gdy drużyna prowadzi).
  • Środki dyscyplinarne (np. jeśli gra nadal jest przerywana z powodu faulu).
  • Opóźnienia z powodu kontroli VAR przez sędziego.
  • Przerwa na picie lub chłodzenie (zależy to od zawodników).
  • Każda inna przyczyna straty czasu (np. podczas celebracji najlepszej bramki).
  • Czas ten jest zazwyczaj sygnalizowany przez czwartego sędziego trzymającego w górze tablicę boczną, aby zawodnicy, trenerzy i kibice wiedzieli dokładnie, ile czasu zostało dodane.
  • Gdy drużyny grają w czasie doliczonym, sędzia zawsze może dodać czas, jeśli jest to konieczne, ale nie może go skrócić. Jeśli na koniec meczu wykonywany jest rzut karny, czas gry zostaje przedłużony do momentu jego wykonania. O zakończeniu meczu decyduje sędzia poprzez sygnał gwizdka.
Sprawdź!  OBI Bydgoszcz

RZUTY KARNE I DOGRYWKA

Dotyczy to meczów turniejowych, ale w niektórych meczach pucharowych lub pucharowych musi być wyraźny zwycięzca. Oznacza to, że mecz, który kończy się remisem, może zostać rozstrzygnięty rzutami karnymi lub powtórzony w późniejszym terminie. Alternatywą może być dogrywka.

Wówczas dwie kolejne połowy po 15 minut każda rozgrywane są pod koniec wyznaczonego czasu gry, z krótką 5-minutową przerwą pomiędzy nimi.

Jeśli po zakończeniu tego dodatkowego czasu gry nadal jest remis, mecz zostanie rozstrzygnięty rzutami karnymi, które wyłonią zwycięzcę i drużynę, która przejdzie do następnej rundy. Każda z drużyn wykonuje 5 rzutów karnych na przemian z innym zawodnikiem. Drużyna, która zdobędzie najwięcej punktów z tych pięciu rzutów, wygrywa mecz.

Jeśli po tym meczu nadal jest remis, obie drużyny nagle zamierają, a każda z nich wykonuje karnego, dopóki jeden z graczy nie spudłuje, a pozostali gracze nie zdobędą punktów, dzięki którym ich drużyna przejdzie dalej.

W niektórych meczach piłki nożnej są rzuty karne i dogrywka.