Działalność opiekunek osób starszych w Niemczech na samozatrudnieniu, czyli kiedy warto założyć własny biznes?

Praca jako opiekunka osób starszych w Niemczech to coraz częściej wybierana ścieżka zawodowa, zwłaszcza przez Polaków, którzy szukają możliwości zatrudnienia za granicą. Oprócz tradycyjnych form zatrudnienia tj. na umowę o pracę, polskie opiekunki coraz częściej decydują się na tzw. samozatrudnienie. Czym ono jest i kiedy się opłaca?

Czym jest samozatrudnienie w Niemczech?

Samozatrudnienie w Niemczech inaczej Gewerbe odnosi się do działalności gospodarczej lub przedsiębiorczej. Obejmuje szeroki zakres działań, od prowadzenia sklepów i restauracji po świadczenie usług, takie jak naprawa samochodów czy opieka nad osobami starszymi. Każdy rodzaj Gewerbe ma swoje własne przepisy i wymogi regulacyjne. Podstawowe uregulowania prowadzenia Gewerbe określa jednak Ustawa o działalności gospodarczej, zwana Gewerbeordnung (GewO). Mówi ona o warunkach rejestracji, obowiązkach podatkowych, regulacjach działalności i innych aspektach prowadzenia firmy.

Samozatrudnienie w Niemczech dla opiekunek osób starszych

Samozatrudnienie to forma pracy, którą coraz częściej wybierają opiekunki opiekunka osób chcące pracować w Niemczech. Stawiające na tę formę zatrudnienia opiekunki nie są pracownikami zatrudnionymi przez agencję pośrednictwa, ale niezależnymi przedsiębiorcami. Co to oznacza w praktyce? 

  • Własna działalność gospodarcza. Samozatrudniona opiekunka zakłada własną działalność gospodarczą, co oznacza, że jest odpowiedzialna za prowadzenie swojej firmy, w tym księgowość, płatności podatkowe i dokumentację.
  • Samodzielne poszukiwanie zleceń. W ramach samozatrudnienia, opiekunka pozyskuje swoich własnych klientów, negocjuje warunki umów i ustala harmonogram pracy bez pośrednictwa agencji.
  • Wolność działania. Samozatrudniona opiekunka ma większą niezależność i kontrolę nad swoją pracą. Może decydować o swoich cenach, godzinach pracy i zakresie świadczonych usług.
  • Obowiązki biznesowe. Jako przedsiębiorca, opiekunka musi także zająć się kwestiami administracyjnymi, takimi jak ubezpieczenia, składki zdrowotne i emerytalne oraz rozliczenia podatkowe.

Samozatrudnienie w Niemczech dla opiekunek osób starszych

Kiedy warto rozważyć własny biznes jako opiekunka osób starszych?

Samozatrudnienie staje się coraz popularniejszą formą pracy Polaków w Niemczech. Nie zawsze jednak oferty pracy w opiece bez pośredników są dobrym wyborem. Jak można przeczytać na https://opieka.felizajob.pl/praca-opiekunki-w-niemczech-oferty-prywatne-i-bez-posrednikow/ samodzielne poszukiwanie zatrudnienia często może skończyć się oszustwem. Do tych najczęstszych należy brak legalności zatrudnienia, brak ubezpieczenia, bezpłatnej pomocy medycznej, transportu, a także pośrednictwa i mediacji w przypadku problemów z pracodawcą. Wobec tego powstaje pytanie czy warto w gole brak pod uwagę samozatrudnienie?

Sprawdź!  Odkryj skuteczność filtrów patronowych- Twoje najlepsze narzędzie w walce z zanieczyszczeniami

Doświadczenie pokazuje, że jest to dobra opcja dla opiekunek, które mają bogate doświadczenie i odpowiednie kwalifikacje. W takich sytuacjach samodzielne znalezienie pracy nie stanowi większego problemu. Na Gewerbe można również przejść, jeśli ma się już zbudowaną dobrą sieć klientów i np. można liczyć na polecenia. Najważniejsza jednak przy samozatrudnieniu w Niemczech jest znajomość rynku oraz lokalnych przepisów. Opiekunka na Gewerbe musi bowiem samodzielnie od A do Z zająć się prowadzeniem firmy, czyli rozliczać podatki, kontaktować się z urzędami, dbać o formalności.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *