Co to jest kolor lawendowy i jak z nim pracować?

Kolor lawendowy

Aby lepiej zrozumieć kolor lawendowy, musimy najpierw dokonać rozróżnienia pomiędzy fioletem a purpurą. Te dwa odcienie są często używane zamiennie, chociaż odnoszą się do różnych rzeczy.

Kolor lawendowy

To prawda, oba kolory uzyskuje się przez zmieszanie czerwonego i niebieskiego, ale w różnych proporcjach. Fiolet jest bliższy niebieskiemu niż czerwonemu, natomiast fiolet jest bliższy czerwonemu niż niebieskiemu.

Lawenda to więcej niż jeden kolor

Może Ci się wydawać, że lawenda to tylko lawenda, ale jak w przypadku wielu kolorów, istnieje ogromna gama innych odcieni.

Symbolika koloru lawendowego

Podteksty w wybranym przez Ciebie odcieniu mogą mieć ogromny wpływ na wygląd pomieszczenia, dlatego warto o tym pamiętać, nie tylko w przypadku farby na ścianach, ale także wszystkich elementów wystroju.

Co najważniejsze, nie wszystkie odcienie lawendy są dziewczęce lub kobiece.

  1. Purpurowy kolor lawendowy – lawenda w odcieniu jasnego fioletu naprawdę dodaje przestrzeni uroku. Jeśli jest dla Ciebie zbyt żywy, użyj go jako akcentu, a nie głównego koloru. Pamiętaj też, że odcienie, z którymi go zestawisz, zmienią klimat przestrzeni.
  2. Lawendowy róż – wiele odcieni lawendy jest chłodnych i może wydawać się nieco zbyt zimnych, z wyjątkiem tych, które mają różowe podteksty. Wybierz różową stronę lawendy, jeśli chcesz stworzyć ciepły w odbiorze lawendowy pokój.
  3. Lawendowa szarość – szarość jest gorącym kolorem od lat i chociaż jej główny okres świetności już minął, szare odcienie lawendy są wciąż aktualne i popularne. Te nastrojowe odcienie można prawie zawsze traktować jako neutralne.
  4. Lawendowy błękit – odcienie lawendowego błękitu, które skłaniają się ku niebieskiej stronie spektrum, przypominają nieco jasny kolor barwinkowy i są zdecydowanie chłodnymi kolorami. W rzeczywistości lawendowy błękit może bardziej przypominać niebieski lub szary niż to, co zazwyczaj kojarzy się z kolorem lawendowym.

Zobacz też: Jak się wybić na Insta

Symbolika koloru lawendowego

Każdy kolor ma swoją unikalną symbolikę, zestaw cech, z którymi go kojarzymy, niezależnie od tego, czy związek ten opiera się na elementach naturalnych, czy na czymś stworzonym przez człowieka.

W przypadku koloru lawendowego, czyli fioletu, symbolika może być czasami nieco abstrakcyjna.

  • Fiolet jest często kojarzony z królewskością. Ma to proste wytłumaczenie, które ma podstawy historyczne. Ponieważ fioletowy nie jest kolorem łatwym do znalezienia w przyrodzie ani do wyprodukowania, był czas, kiedy tylko najbogatsi mogli sobie na niego pozwolić, stąd skojarzenie z kolorem królewskim. Dziś już tak nie jest, ale symbolika pozostała.
  • Fioletowy wyraża mądrość i tajemnicę, często kojarzy się z czarownicami, czarodziejami i magią. To przyjemny kolor do wykorzystania w wystroju, jeśli chcemy, aby miał on teatralny i artystyczny klimat.
  • Niektóre odcienie fioletu, takie jak lawenda, mogą mieć działanie uspokajające. Jest to kolor prawdziwej rośliny lawendy, która znana jest z tego, że działa uspokajająco i relaksująco. Jest to również kolor bzu, pięknego i delikatnego kwiatu.
  • Kolor fioletowy i jego odmiany kojarzą nam się z tajemnicą głębin i przestrzeni kosmicznej. Jest to kolor, który przywodzi nam na myśl odległe galaktyki i gromady gwiazd znajdujące się daleko stąd.
  • Jest też coś egzotycznego w purpurze, lawendzie i innych podobnych odcieniach. Wynika to również z faktu, że kolory te nie występują w przyrodzie zbyt często. Są rzadkie, a przez to egzotyczne i mogą sprawiać wrażenie bardzo sztucznych. Jest to jeden z powodów, dla których fioletowy jest tak silnym kolorem, który ludzie zazwyczaj albo kochają, albo nienawidzą.
  • Fiolet i różne jego odmiany kojarzą się nam również z tajemnicą głębin i kosmosu. To kolor, który sprawia, że myślimy o odległych galaktykach i skupiskach gwiazd z bardzo daleka.

Jest też coś dość egzotycznego w fiolecie, lawendzie i innych podobnych odcieniach. Wynika to również z faktu, że kolory te nie występują w przyrodzie zbyt często.

Są rzadkie, a przez to egzotyczne i mogą sprawiać wrażenie bardzo sztucznych. Jest to jeden z powodów, dla których fioletowy jest tak silnym kolorem, który ludzie zazwyczaj albo kochają, albo nienawidzą.

Zobacz też: pytania dla chłopaka

18 pomysłów na wystrój w kolorze lawendowym

Zmieszaj różne odcienie koloru lawendowego

Lawendowy to odcień uzyskany w wyniku zmieszania fioletu z bielą. Wynika to z faktu, że jest to odcień raczej niebieskawy, jak gdyby bardzo rozcieńczony fiolet.

Sprawdź!  Odkryj tajemnice przeszłości: stare sygnety rodowe jako niezwykłe świadectwo historii

Jednak obecnie na palecie kolorów można znaleźć wiele różnych odcieni jasnej lawendy, z których niektóre są czerwonawe, a inne niebieskawe. Ponieważ jednak lawenda wzięła swoją nazwę od kwiatu, a ten również charakteryzuje się różnymi odmianami, wszystkie te odcienie są akceptowalne i definiowane przez jeden termin: lawenda.

Neutralny dla pokojów dziecięcych

Kolor lawendowy jest często używany w żłobkach i pokojach dziecięcych. Zasadniczo jest to odcień neutralny, odpowiedni zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, ale możemy skorzystać z wielu dostępnych odmian, takich jak jasna lawenda, i zbliżyć go do różu lub błękitu, aby wprowadzić rozróżnienie. Jasny różowo-fioletowy stanowi piękny kolor w tym pokoju.

Rozgrzej pastelową paletę kolorów lawendowych

Lawenda w połączeniu z różnymi pastelami i bielą jest kolorem relaksującym i uspokajającym. Jest to jednak również dość zimny odcień, więc dodaj do niego trochę pomarańczowego, żółtego lub czerwonego, aby ocieplić pomieszczenie.

Lawendowa ściana z akcentami

Najczęściej lawendę stosuje się na ścianach. Jednak pomalowanie wszystkich ścian w pokoju na lawendowo może być zbyt dużym obciążeniem. Dlatego preferuje się ścianę z akcentami. A ponieważ blady fiolet lub średni fiolet dobrze wygląda w połączeniu z bielą lub jasną szarością, jest to odpowiednia opcja

Stonowany, wyrafinowany odcień

Czysty i niewinny kolor, jakim wydaje się lawenda, nie jest przeznaczony wyłącznie dla dzieci. W rzeczywistości może on wyglądać bardzo wyrafinowanie, gdy jest stosowany w innych pomieszczeniac

Na przykład w tej kuchni wydaje się, że wszystko zostało już przemyślane. Lawenda jest kolorem akcentującym, a białe i szare detale sprawiają, że wyróżnia się ona w znakomity sposób.

Postaw na bardziej żywe odcienie

Bogatszy odcień lawendy, w porównaniu z innymi odcieniami, może być stosowany, gdy pożądany jest bardziej żywy wygląd. Podobnie jak słabe pastelowe odcienie, wygląda świetnie w połączeniu z szarością i bielą, a także z drewnem, aby uzyskać zrównoważoną, ciepłą i zachęcającą atmosferę.

Użyj koloru lawendowego, aby nadać wnętrzu luksusowy wygląd

Chcesz pomalować ściany na lawendowo? Podobnie jak fiolet, lawenda jest kolorem o królewskim i wyrafinowanym charakterze. Staje się to jeszcze bardziej widoczne w połączeniu z odpowiednimi fakturami i tkaninami. Doskonałym przykładem jest ta sypialnia, w której zastosowano satynowe akcenty i lustrzane powierzchnie.

Wzmocnij kobiecą stronę

Więc chcesz pomalować ściany na lawendowo. Aby uzyskać kobiecy wygląd, lawenda może mieć czerwono-różowawy odcień i można ją łączyć z fioletem, magentą i innymi odcieniami. Pamiętaj jednak, że wystrój wnętrza musi być umiarkowany, aby był relaksujący

Wypróbuj monochromatyczny styl

Chcesz pomalować ściany na lawendowo? Możesz bawić się różnymi rodzajami odcieni lawendy w sypialni, aby uzyskać prosty wygląd, który nie będzie monotonny. Dla urozmaicenia zmieszaj różne wzory i kilka akcentów.

Idź w stronę nieoczekiwanego

Lawenda to kolor dość pretensjonalny, dlatego nie jest zwykle używany w salonach. Nie komponuje się dobrze z wieloma innymi kolorami. Możesz jednak wykorzystać naturę tego koloru, aby stworzyć unikalny i nieoczekiwany wygląd za pomocą lawendowego dywanu lub czegoś podobnego

Niech to będzie kolor akcentujący

Lawenda jest pięknym kolorem do wykorzystania w sypialni. Wynika to z jej relaksującego i uspokajającego działania, o którym wspomnieliśmy wcześniej. Dodaj lawendowe akcenty w postaci akcesoriów lub małych detali, które uzupełnią i wyróżnią się w kontraście z główną paletą kolorów w pokoju.

Niech kolor lawendowy zrównoważy biel

Oto kolejny piękny przykład tego, jak lawenda i inne niuanse oparte na purpurze mogą być dodane do sypialni. Tutaj te kolory nadają pomieszczeniu kobiecy i wyrafinowany wygląd. Zdecydowanie są one silne i żywe, ale mają również kojące uczucie.

Rozgrywaj egzotykę

Te piękne kolory mogą również sprawić, że salon będzie wyglądał okazale. Ponieważ fiolet i wszelkie pokrewne niuanse wyglądają tak egzotycznie, nawet bardziej stonowane odcienie bardzo się wyróżniają. Weźmy na przykład tę lawendową sofę. Kolor jest dość słaby, ale mimo to rzuca się w oczy {found burnhamdesign}.

Okiełznaj go za pomocą tekstury

Zmieszaj lawendę i fiolet z różnymi fakturami i wzorami, aby je złagodzić i oswoić. Mocne kolory, takie jak te, mogą stać się przytłaczające, jeśli zostaną wprowadzone na duże i płaskie powierzchnie. Dobrze jest uzupełnić je miękkimi i bogatymi teksturami.

Lepsze niż różowy

Lawenda to piękny kolor do dziewczęcej sypialni. Pod tym względem jest to bardziej dorosła i wyrafinowana wersja różu. Połącz jasną lawendę z eleganckimi i delikatnymi fakturami i wykończeniami, dodaj wzór i baw się różnymi wykończeniami, aby stworzyć szykowny wystrój.{znalezione na kbwinteriors}.

Sprawdź!  Minecraft: Jak zrobić i używać stół kowalski

Odważny wygląd

Ciemniejsze i bogatsze odcienie fioletu i lawendy również mogą wyglądać pięknie. Mogą wyglądać dość intensywnie, jeśli nie są uzupełnione innymi niuansami lub użyte w połączeniu z przyjemnymi fakturami i wykończeniami. Ta sypialnia dziecięca jest dobrym przykładem odważnego, ale jednocześnie wyważonego wystroju.

Wykorzystaj kolor lawendowy na zewnątrz

Lawenda to wspaniały kolor dla obszarów zewnętrznych, takich jak patio, tarasy itp. Nie jest to kolor, który powszechnie występuje w przyrodzie, jak np. kwiat lawendy, więc możesz mieć pewność, że będzie się wyróżniał i nie wtopi się w otoczenie {znalezione na mcdugaldsteele}.

Użyj koloru lawendowego, aby nadać wnętrzu naturalny charakter

Oczywiście kolor fioletowy czasami występuje w przyrodzie i można znaleźć wiele inspiracji w roślinach takich jak kwiat lawendy i innych różnych kwiatach, aby stworzyć wspaniały krajobraz. Bardzo podobają nam się głębokie i bogate kolory tych donic rozmieszczonych na tarasie. Bardzo dobrze komponują się one z jasnymi i ciepłymi kolorami kamieni.

Chcesz pomalować ściany na lawendowy kolor…

Nic dziwnego, że jesteśmy wielkimi fanami malowania, ponieważ nie ma szybszego i bardziej przyjaznego dla budżetu sposobu na odmienienie pokoju. Jednak wiele osób zaczyna z entuzjazmem, ale w połowie realizacji projektu jego zapał słabnie. Brak podekscytowania może łatwo przełożyć się na cięcia na rogach i coraz niechlujny z pracy farby, pozostawiając niezadowolony z wyników.

Jeśli masz zamiar to zrobić, zrób to dobrze. Oto właściwy sposób malowania ściany – lub wszystkich ścian – wraz z kilkoma wskazówkami, które sprawią, że praca pójdzie sprawniej. Zastosuj się do nich, a będziesz nie tylko zadowolony z efektu malowania, ale także dumny z siebie.

Zacznij od czystej powierzchni

To może wydawać się dość podstawowe, ale należy pamiętać, aby oczyścić ściany i pozostawić je do wyschnięcia przed rozpoczęciem malowania, zwłaszcza jeśli masz naprawdę brudne obszary. Może Cię kusić, aby pomalować je wszystkie, byle tylko zniknęły, ale to zły pomysł. Brud, tłuszcz lub brud na ścianie może uniemożliwić prawidłowe przyleganie farby, co z czasem doprowadzi do odprysków i łuszczenia się farby. Zanim zaczniesz malować, wypełnij wszystkie dziury, wgniecenia i zadrapania oraz wyszlifuj ścianę na gładko.

Zrezygnuj z plastikowych ściereczek i użyj bawełnianych ściereczek do kroplówek
Praktycznie niemożliwe jest malowanie bez rozlewania lub kapania, więc ściereczki są niezbędne.

Plastikowe ściereczki są śliskie – tym bardziej, gdy rozleje się na nie farba, i jest bardziej prawdopodobne, że farba spłynie z nich na dywan lub podłogę. W przypadku każdego rodzaju ściereczki, pamiętaj, aby od razu wyczyścić duże rozlania.

Zobacz też: skrót xd co znaczy

Mieszaj wiele puszek farby w jednym wiadrze

W zależności od tego, jak duży obszar malujesz, możesz mieć wiele puszek farby. Podczas gdy wszystkie są mieszane przy użyciu zautomatyzowanej formuły, nadal mogą istnieć niewielkie różnice w kolorze z jednej puszki do drugiej. Jeśli jesteś jak większość ludzi, zazwyczaj otwierasz puszkę, mieszasz ją i wlewasz do kuwety z farbą, ale wszelkie różnice w kolorach mogą być zauważalne podczas pracy w całym pomieszczeniu. Zamiast tego:

Otwórz puszki i wymieszaj je razem w jednym dużym wiadrze o pojemności 5 galonów. Jeśli szacunki dotyczące ilości potrzebnej farby są pomiędzy puszkami, zaokrąglij w górę. Zawsze możesz wlać ją z powrotem do puszki.
Przy dużych pracach malarskich zawsze używaj wiadra i sita do wałka zamiast kuwety. Tak jest po prostu szybciej.
Jeśli nigdy wcześniej nie używałeś sita, wystarczy zanurzyć wałek w wiadrze z farbą, a następnie wałkować go na sicie, aż przestanie kapać.

Strategicznie używaj podkładu

Jeśli twoja świeżo pomalowana ściana wygląda trochę dziwnie lub ma plamy, może to być spowodowane dziurami i zadrapaniami, które naprawiłeś. Farba często wsiąka w naprawiane materiały w inny sposób niż w resztę ściany, tworząc nierówny połysk. Aby uniknąć tego problemu, wystarczy szybko pokryć naprawione miejsca farbą gruntującą – pamiętaj tylko, aby wyrównać krawędzie!

Najpierw wykończenia, potem ściany

Każdy profesjonalny malarz powie Ci, aby zacząć od wykończeń, a dopiero potem zająć się ścianami. Jeśli malujesz również sufit, upewnij się, że zrobisz to przed ścianami. Dlaczego? Łatwiej jest przykleić taśmę do listew wykończeniowych niż do ścian. Poza tym, malując listwy wykończeniowe, nie musisz martwić się, że farba dostanie się na ścianę. Pamiętaj, aby farba na listwach wykończeniowych wyschła przez co najmniej 24 godziny, zanim nakleisz na nią taśmę.

Sprawdź!  Najlepsze pytania do nigdy przenigdy. Nigdy przenigdy pytania

Szlifowanie elementów wykończeniowych między warstwami farby

Jeśli listwy wykończeniowe mają jakieś niedoskonałości lub zbyt duży połysk, należy przeszlifować ich powierzchnię pomiędzy kolejnymi warstwami farby. Jedna warstwa farby prawie nigdy nie jest wystarczająca. Dodanie tego dodatkowego kroku do procesu pozwoli Ci uzyskać jedwabiście gładkie wykończenie.

Pozwól, aby pierwsza warstwa farby na listwach wykończeniowych wyschła co najmniej 24 godziny.
Zamiast papieru ściernego użyj gąbki do szlifowania, ponieważ może ona lepiej dotrzeć do krzywizn i szczelin. Upewnij się też, że ma ona drobnoziarnistą powierzchnię.
Odkurz listwy i wytrzyj je przed nałożeniem drugiej warstwy.
Użyj małego wałka wzdłuż krawędzi
Jeśli kiedykolwiek malowałeś, być może zauważyłeś, że miejsca malowane pędzlem wyglądają inaczej niż te, które malowałeś wałkiem. Dzieje się tak, ponieważ te dwie metody tworzą różną fakturę farby.

Pierwszym sposobem, aby tego uniknąć, jest malowanie pędzlem, a następnie natychmiastowe wałkowanie powierzchni wałkiem.
Druga metoda polega na użyciu małego, trzycalowego wałka. wałka do malowania jak najbliżej okien, drzwi i listew wykończeniowych. Następnie wałkuj resztę ściany.

Malowanie na kolor lawendowy

Wałkowanie na całej wysokości ściany

Najlepiej jest stosować metodyczne podejście do nakładania farby wałkiem, a idealnym sposobem jest wałkowanie na całej wysokości ściany. W dół na całej wysokości ściany. Należy przy tym pamiętać o zachowaniu mokrej krawędzi, tak aby każde kolejne pociągnięcie zachodziło na poprzednie. W ten sposób unikniesz powstawania tzw. lap marks, czyli pasków, które powstają podczas wałkowania po częściowo wyschniętej farbie.
Podczas wałkowania należy w razie potrzeby powrócić do miejsc, w których farba wydaje się zbyt gęsta, aby usunąć ewentualne krople.
Ładuj farbę na wałek często, aby nie wyschła. Najlepiej, jeśli wałek będzie do połowy wypełniony farbą.
Trzymaj wałek tak, aby otwarty koniec był skierowany w stronę miejsca, które już pomalowałeś. Jest to lepsze rozwiązanie, ponieważ końcówka wałka z ramą wywiera większy nacisk. Lekki nacisk w kierunku malowanej części pomaga uniknąć powstawania grzbietów farby.

Rozcieranie farby

Jeśli malujesz dużą powierzchnię, utrzymanie mokrej krawędzi podczas wałkowania ściany może być prawie niemożliwe. Możesz jednak zapobiec powstawaniu śladów po docieraniu farby, wygładzając ją wzdłuż krawędzi, których nie możesz utrzymać w stanie mokrym. Można to zrobić, wałkując prawie suchy wałek w różnych kierunkach wzdłuż suchej krawędzi. Następnie wróć i zacznij walcować farbę.
Druga warstwa w drugą stronę
Gdy nadejdzie czas nakładania drugiej warstwy, wałkuj farbę w przeciwnym kierunku. Dzięki temu kolory będą wyglądały bardziej równomiernie i unikniesz śladów po kolanach….

Często zadawane pytania (FAQ)

Jaki kolor dobrze komponuje się z lawendą?

Do lawendy najlepiej pasują kolory bardziej neutralne, takie jak szary i biały.

Czy lawendowy ma ten sam kolor co liliowy?

Nie. Chociaż są to dwa jaśniejsze, blade odcienie fioletu, są to dwa różne kolory.

Czy lawendowy jest kolorem ciepłym czy chłodnym?

Liliowy jest pełen niebieskich podtonów, co sprawia, że jest kolorem chłodnym, mimo że na kole barw znajduje się pomiędzy ciepłą czerwienią a chłodnym niebieskim.

Czy lawenda jest kolorem pastelowym?

Prawdziwy kolor lawendowy nie jest uważany za kolor pastelowy. Jednak różne odcienie lawendy, na przykład z większą ilością niebieskiego lub czerwonego, są kolorami pastelowymi.

Czy pomarańczowy i lawendowy pasują do siebie?

Tak. Ta kombinacja kolorów jest bardzo powszechna i popularna.

Kolor lawendowy: połączenie

Niezależnie od tego, czy chcesz ożywić pomieszczenie, czy wprowadzić subtelne zmiany, kolor lawendowy może wnieść wyrafinowanie i elegancję do każdej przestrzeni.

Oceń artykuł:
[Total: 2 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *