Biuro rachunkowe i rozliczanie na zasadach ryczałtu. O czym warto wiedzieć?

Biuro rachunkowe w Warszawie

Jedną z czterech form opodatkowania w Polsce, jest ryczałt. Przedsiębiorcy mogą się na niego zdecydować, ponieważ nie jest on zbyt skomplikowany. Niemniej jednak rozliczanie na jego zasadach może być czasochłonne. Na rynku działają dziś odpowiednie podmioty, które oferują między innymi takie usługi, jak te związane z rozliczaniem ryczałtowym. Mowa tutaj o biurach rachunkowych. Podmioty te w ostatnim czasie cieszą się dużym zainteresowaniem wśród przedsiębiorców, szczególnie w takich miastach, jak Warszawa – gdzie działa ich przynajmniej kilka. Jakie usługi oferuje biuro rachunkowe w ramach rozliczania ryczałtowego? Sprawdźmy to!

Ryczałt, jako forma opodatkowania

Ryczałt, czy też ryczałt ewidencjonowany, to uproszczona forma opodatkowania. Korzystając z niej, przedsiębiorcy są zobowiązani do uiszczania opłaty za podatek od swoich przychodów. Należy tutaj pamiętać o tym, że z tej formy opodatkowania mogą korzystać przedsiębiorcy, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą, a także spółki osobowe.

W ryczałcie określone są konkretne stawki, które kształtują się na poziomie:

 • 2%,
 • 3%,
 • 5,5%,
 • 8,5%,
 • 10%,
 • 12,5%,
 • 15%,
 • oraz 17%.

Rozliczanie na zasadach ryczałtu może być proste, szczególnie jeżeli korzysta się z pomocy doświadczonych osób. Jednym z lepszych wyjść, na jakie mogą zdecydować się przedsiębiorcy w zakresie rozliczania ryczałtowego, jest wybór odpowiedniego biura rachunkowego w Warszawie.

Formalności biura rachunkowego w zakresie rozliczania ryczałtowego

Biuro rachunkowe to podmiot, który jest osobą fizyczną bądź spółką. Świadczy on usługi związane między innymi z prowadzeniem ksiąg rachunkowych i rozliczaniem kadr. Co więcej, może również wykonywać uproszczoną księgowość, a także występować w roli przedstawiciela w imieniu klienta.

W zakresie rozliczania ryczałtowego biuro rachunkowe w Warszawie może:

 • zajmować się rejestracją dokumentów księgowych w specjalnym systemie księgowo-finansowym;
 • prowadzić: ewidencję majątków trwałych, bazy danych z informacjami o podatkach;
 • ewidencjonować przychody dla konkretnych stawek;
 • przygotowywać okresowe deklaracje podatkowe (PIT, VAT);
 • a także reprezentować przedsiębiorcę przed ZUS i Urzędem Skarbowym.
Sprawdź!  Kazus prawny definicja. Co to jest kazus i jak go rozwiązać?

To oczywiście tylko kropla w morzu możliwości, jakie może zaoferować biuro rachunkowe. Wymienione usługi dotyczą jedynie ryczałtu, jednak w związku z usługami księgowymi, usługami kadrowo-płacowymi, a także usługami dodatkowymi – ma jeszcze o wiele więcej do zaoferowania.

Czy zatem warto korzystać z usług biura rachunkowego? Tak, zarówno w zakresie rozliczania ryczałtowego, jak i innych spraw. Przedsiębiorcy szczególnie cenią sobie możliwość korzystania z oferty kadrowo-płacowej. Przy zatrudnianiu setek pracowników, gdy firma ma charakter międzynarodowy, jest to niezwykle pomocne rozwiązanie. Prowadzenie ewidencji czasu pracy, sporządzanie list płac pracowników, a także raportów rozliczeniowych, to te działania, z którymi właściciel dobrze prosperującej firmy, może mieć problem. Przedsiębiorca korzystający z usług doświadczonego biura rachunkowego zyskuje czas i otrzymuje gwarancję jakości. Może tym samym skupić się na innych obowiązkach w firmie.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *