Jak sprawdzić model laptopa?

jak sprawdzic model laptopa

Istnieje kilka powodów, dla których konieczne może być sprawdzenie modelu i specyfikacji laptopa. Być może porównujesz swój stary laptop z nowym, który chcesz uaktualnić. Możesz też porównywać specyfikacje laptopa z wymaganiami gry wideo, aby sprawdzić, czy możesz ją uruchomić. Niezależnie od powodu, stosunkowo łatwo jest znaleźć numer modelu i specyfikacje laptopa.

W tym przewodniku omówimy kilka szybkich kroków, które możesz wykonać, aby znaleźć numer modelu i specyfikacje.

Jak sprawdzić model laptopa?

Numer modelu laptopa może pomóc w ustaleniu specyfikacji komputera i znalezieniu informacji o rozwiązywaniu problemów.

Na szczęście w większości przypadków numer modelu jest łatwy do zlokalizowania.

Odwróć laptopa do góry nogami. Gdzieś na spodzie komputera zobaczysz logo i mały tekst. Najczęściej to właśnie tam znajduje się model laptopa. Czasami model i marka są wymienione razem (np. „Acer Aspire 5517”), natomiast w innych przypadkach marka i numer modelu mogą być podane oddzielnie.
Jednak nie wszystkie laptopy mają te informacje na spodzie. Czasami, aby sprawdzić numer modelu laptopa, trzeba zdjąć dolny panel. W takich przypadkach jednak często łatwiej jest zlokalizować model w Panelu sterowania.

 1. Wpisz „panel sterowania” w pasku wyszukiwania u dołu ekranu. Kliknij aplikację Panel sterowania, która pojawi się w wynikach wyszukiwania.
 2. Kliknij „System i zabezpieczenia”. Powinna to być pierwsza opcja.
 3. Kliknij łącze „System”.
 4. Spowoduje to wyświetlenie informacji o komputerze. W przypadku wielu komputerów marka i model są wymienione w tym miejscu.

Sprawdzanie specyfikacji laptopa

Jeśli chcesz wiedzieć, jaki procesor, układ graficzny lub ile pamięci RAM ma Twój komputer, istnieją inne sposoby na uzyskanie tych informacji.

Znajdowanie procesora

W systemie Windows 10 sprawdzenie, jaki masz procesor, jest bardzo proste.

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk Windows w lewym dolnym rogu. Pojawi się lista opcji.
 2. Kliknij na „System”. Powinien on znajdować się w środkowej części.
 3. Powinieneś teraz znaleźć się na stronie „o”. Mniej więcej w połowie drogi znajdziesz sekcję „Specyfikacje urządzeń”. Procesor, który posiada Twój laptop, będzie wymieniony obok „procesora” w tej sekcji.
 4. Na stronie „Specyfikacje urządzeń” można również dowiedzieć się, ile pamięci RAM ma laptop.
Sprawdź!  Jak przygotować wieczór kawalerski w Łodzi?

Zobacz też: ile czasu trwa mecz piłki nożnej

Sprawdzanie płyty głównej

Rzadko będziesz musiał sprawdzać, jaką płytę główną masz w laptopie. Jeśli jednak z jakiegokolwiek powodu zajdzie taka potrzeba, można wykonać kilka prostych kroków.

 1. W pasku wyszukiwania u dołu ekranu wpisz „informacje o systemie”.
 2. W wynikach wyszukiwania powinna pojawić się aplikacja o nazwie „informacje o systemie”. Kliknij ją.
 3. Spowoduje to otwarcie ogromnej listy informacji. Na samym dole znajduje się jednak informacja o nazwie „Producent płyty głównej”. Jest to marka Twojej płyty głównej. Bezpośrednio pod nią znajduje się „Model płyty głównej” lub „Produkt płyty głównej”, czyli numer modelu płyty głównej.
 4. Możesz także skorzystać z panelu Informacje o systemie, aby sprawdzić, jaki masz procesor główny i układ graficzny, a także ile masz zainstalowanej pamięci.

Sprawdzanie układu GPU

Jeśli chodzi o gry, układ GPU ma zasadnicze znaczenie. Niezależnie od tego, czy sprawdzasz, czy Twój laptop spełnia wymagania danej gry, czy też porównujesz go z innym modelem, musisz wiedzieć, jaki masz układ GPU. Oto, jak go znaleźć:

 • Kliknij prawym przyciskiem myszy ikonę okna w lewym dolnym rogu. Spowoduje to wyświetlenie menu z kilkoma różnymi opcjami.
 • Kliknij „Menedżer urządzeń”.
 • Teraz znajdziesz się na liście rozwijanych menu. Aplikacja ta zawiera nazwy wszystkich urządzeń znajdujących się w komputerze, a także tych podłączonych przez USB i Bluetooth.
 • Na samej górze znajduje się menu o nazwie „Adaptory wyświetlaczy”. Kliknij je.
 • W tym menu zostanie wyświetlona lista Twoich kart graficznych. Zwróć uwagę, że mogą tam być dwie opcje – jedna dla samodzielnego układu GPU, a druga dla zintegrowanego układu graficznego dołączonego do procesora. Jeśli dostępne są dwie opcje, najważniejszą z nich jest ta dotycząca samodzielnego układu GPU.
Sprawdzanie ilości posiadanej pamięci RAM

Sprawdzanie ilości posiadanej pamięci RAM

Wiele z wymienionych powyżej metod doprowadzi Cię również do sprawdzenia, ile pamięci RAM masz w swoim laptopie. Jednak możesz także wykonać poniższe instrukcje, aby uzyskać dodatkową metodę sprawdzenia ilości pamięci RAM w systemie:

 1. Kliknij prawym przyciskiem myszy przycisk startowy okna w dolnej części ekranu komputera.
 2. W wyświetlonym menu wybierz opcję „system”.
 3. Znajdziesz się teraz na stronie „Informacje”. Przewiń nieco w dół, a zobaczysz sekcję zatytułowaną „Specyfikacje urządzeń”. Pod nią znajduje się informacja o ilości pamięci RAM, jaką dysponujesz. Zazwyczaj jest ona oznaczona jako „zainstalowana pamięć RAM”.
Sprawdź!  Jak korzystać z Tik Tok bez zakładania konta

Zobacz też: jak zrobić świece w minecraft

Czy można zmodernizować laptopa?

Po sprawdzeniu specyfikacji laptopa możesz być zainteresowany modernizacją jego komponentów. Jednak w przeciwieństwie do komputerów stacjonarnych, nie można łatwo zmodernizować głównych komponentów wewnątrz laptopa.

W większości przypadków modernizacja pamięci RAM i pamięci masowej w laptopie jest dość prosta. A wraz ze wzrostem popularności zewnętrznych układów GPU istnieje możliwość zwiększenia mocy przetwarzania grafiki.

Jeśli jednak masz starszy komputer przenośny, na którym nie możesz uruchomić ulubionych gier, będzie on wymagał czegoś więcej niż tylko dodatkowej pamięci i dysku SSD. Jeśli tak jest w Twoim przypadku, prawdopodobnie lepiej będzie wymienić go na nowy komputer przenośny.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *