Ile kosztuje dokument paszportowy i jak go wyrobić?

jak wyrobic paszport

Bez paszportu ciężko wyobrazić sobie dalekie, zagraniczne podróże. Dokument ten jest wymagany praktycznie w każdym kraju, spoza Unii Europejskiej. Przed zaplanowaniem podróży dobrze jest odpowiednio wcześniej zabrać się za wyrobienie paszportu, ponieważ procedura ta jest długotrwała i w przypadku wylotu na wczasy w trybie last minute, po prostu możemy nie zdążyć z wyrobieniem paszportu. A zatem gdzie złożyć dokumenty o paszport, ile trzeba zapłacić i czekać? Na i inne ważne pytania odpowiemy w dzisiejszym poradniku.

Gdzie wyrabia się paszport?

Dokument paszportowy wyrabia się w specjalnych punktach, tzw. biurach paszportowych, które zlokalizowane są na terenie całego kraju. Punktów paszportowych jest blisko setka w Polsce, więc bez trudu powinniśmy znaleźć placówkę blisko naszego miejsca zamieszkania lub zameldowania. Co ciekawe, nie jest obowiązkiem udanie się do najbliższego takiego biura, ponieważ mamy w tym temacie całkowitą dowolność. Paszport możemy wyrobić sobie w dowolnym biurze paszportowym w Polsce, pamiętając jednocześnie, że w tym samym miejscu zarówno składamy komplet dokumentów, jak i później odbieramy gotowy paszport.

Co jest potrzebne do paszportu?

W celu wyrobienia paszportu, musimy dysponować kompletem dokumentów. Nie jest tego dużo, w zasadzie musimy mieć przy sobie dowód osobisty, fotografię paszportową, wypełniony wniosek paszportowy pobierany w placówce oraz dowód uiszczenia opłaty za paszport. Jeżeli przysługuje nam ulga lub zniżka, to powinniśmy dysponować również dokumentem, który potwierdzi taki fakt, np. legitymację szkolną.

Ile trzeba zapłacić za paszport?

Bazowa cena wyrobienia paszportu wynosi równe 140 zł. Na jej podstawie oblicza się stosowne zniżki oraz ulgi. Te przysługują m.in. osobom niepełnosprawnym, rencistom, emerytom, uczniom czy studentom. Na wyrobienie paszportu czeka się przeważnie nie dłużej jak 30 dni. Jeśli zależy nam na czasie, możemy złożyć wniosek o wydanie paszportu tymczasowego.

Sprawdź!  Jak korzystać z Tik Tok bez zakładania konta

Więcej informacji na temat wyrobienia paszportu, znajduje się w serwisie informacyjnym joblife.pl.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *