Jak działa drukarka 3D? Wprowadzenie dla początkujących.
Druk 3D to rewolucyjna technologia, dzięki której w relatywnie tani sposób jesteśmy w stanie rozwiązać szereg problemów – od tych najbardziej błahych, do tym znacznie bardziej skomplikowanych. Osoby, które dopiero zapoznają się z zasadami druku 3D, mają przed sobą wspaniałą przygodę, która pozwoli im rozwinąć nowe kompetencje, ale także świetnie się bawić.
Druk 3D – na czym polega?
Zacznijmy od samego początku, czyli wyjaśnienia, czym dokładnie jest druk 3D. To nowoczesna metoda produkcji obiektów trójwymiarowych, które są tworzone na bazie cyfrowego projektu. Z roku na rok technologia druku trójwymiarowego rozwija się i już dzisiaj efekty pracy drukarki 3D mogą być niezwykle dokładne, uwzględniające nawet najmniejsze detale.
Czym różni się druk tradycyjny od druku 3D? Jak sama nazwa wskazuje, zwykłe drukarki tworzą wydruki w dwóch wymiarach, bazując na szerokości i długości. Druk 3D umożliwia również zastosowanie wysokości – trzeciego wymiaru, który umożliwia produkowanie pełnoprawnych obiektów.
Jak wygląda drukowanie 3D? Cały proces polega na nakładaniu na siebie warstw materiału (filamentu lub żywicy), który z czasem twardnieje, zachowując kształt zgodny z projektem.
Drukarka 3D – jak wybrać pierwsze urządzenie?
Wybór drukarki 3D może być sporym wyzwaniem dla osób, które szukają pierwszego urządzenia tego typu. Warto więc na samym początku zweryfikować kilka kwestii, które ułatwią nam wybór. Przede wszystkim wielkość obiektów 3D, które chcemy drukować. Im większe, tym drukarka 3D będzie oczywiście droższa. Warto również sprawdzić, jakie technologie druku obsługuje drukarka, którą jesteśmy zainteresowani. Nie bez znaczenia będzie także waga i mobilność drukarki, szczególnie gdy będziemy chcieli wykorzystywać ją w różnych miejscach.
Na sam początek rekomendujemy drukarki 3D Raise3D i skanery 3D SHINING3D, które dostępne w sklepie global3d doskonale wpasują się w potrzeby osób rozpoczynających przygodę z drukiem 3D. Dzięki niskim kosztom inwestycji i łatwej obsłudze, drukarki te świetnie nadadzą się do wprowadzenia w świat druku 3D, który pozwoli nam tworzyć niesamowite rzeczy.
Skąd czerpać projekty do druku 3D?
Jesteśmy zainteresowani tematem druku 3D? Zdecydowaliśmy się na zakup drukarki na początek? Pozostaje nam ostatnia kwestia – stworzenie projektów cyfrowych, które już niebawem zostaną przez nas „wydrukowane”. Na samym początku warto korzystać z gotowych modeli 3D, które są udostępnione w wielu darmowych, ogólnodostępnych bazach. To świetny sposób na zapoznanie się z potencjałem druku 3D i nauką obsługi drukarki. Tego typu projekty możemy bez problemu ściągnąć i pobrać pod warunkiem, że nie zostaną one wykorzystane w celach komercyjnych.
Gdy proste obiekty 3D stworzone na podstawie dostępnych projektów nie będą już dla nas wyzwaniem, czas na samodzielne konstruowanie trójwymiarowych projektów, co wymaga już nieco więcej czasu i energii. W tym celu możemy z powodzeniem skorzystać z zaawansowanych programów do projektowania jak AutoCAD. Początek z pracą w takim programie może sprawić problem, jednak z czasem będziemy czerpać mnóstwo satysfakcji z samodzielnie stworzonych, a później wydrukowanych projektów 3D.
Artykuł sponsorowany