Guzki i guzy na skórze u psów: co powinieneś wiedzieć

grudki na skórze psa

Guzki, guzy i grudki na skórze psa

Siedzisz na kanapie, wtulony w swojego psiego przyjaciela, i czujesz uderzenie. Próbujesz sobie przypomnieć, kiedy ostatni raz głaskałeś to małe miejsce. I zanim się zorientujesz, w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań. Czy ten guzek jest nowy? Co to jest?

Szybko dochodzisz do najważniejszego pytania: Czy to może być rak? Bez fachowej wiedzy weterynarza i wyników badań łatwo dać się ponieść emocjom i myśleć o najgorszym.

Większość guzków to jednak guzy tłuszczowe. Są one łagodne, czyli nie są nowotworowe. Mniej niż połowa guzków i zgrubień, które można znaleźć u psa, jest złośliwa lub rakowa. Z zewnątrz mogą one jednak wyglądać tak samo, więc trudno je rozpoznać.

Jeśli nie masz pewności co do przyczyny powstania guzka lub guza, zabierz psa na badanie. Jeśli zauważysz szybki wzrost, zaczerwienienie, obrzęk, ropę, otwór lub jeśli pies odczuwa ból, umów się na wizytę jeszcze wcześniej.

To samo dotyczy guzków znajdujących się w określonych miejscach, takich jak pysk lub łapy, w przypadku których operacja – jeśli jest konieczna – jest tym bardziej skomplikowana, im większy jest wzrost.

Twój lekarz weterynarii będzie chciał wiedzieć:

  • Czy guzek pojawił się nagle,
  • czy zmienił się jego kształt, kolor lub wielkość,
  • Czy zachowanie psa, np. apetyt lub poziom energii, jest inne,
  • Często lekarz weterynarii pobiera kilka komórek z guzka za pomocą cienkiej igły. Następnie obejrzy je pod mikroskopem. Czasami od razu można stwierdzić, czy jest to guz tłuszczowy.

Jeśli trudno to stwierdzić, lekarz weterynarii pobierze niewielką próbkę tkanki z guzka i wyśle ją do biopsji. W ciągu kilku dni dowiesz się, czy jest to nowotwór. Jeśli tak, zazwyczaj można usunąć guzek chirurgicznie.

Sprawdź!  Zestawy z dużą ilością elementów i kultowych klocków LEGO®!

Większym problemem jest to, czy nowotwór rozprzestrzenił się już na inne części ciała. W takim przypadku zwierzę może wymagać naświetlania lub chemioterapii, albo obu tych metod.

Zobacz też: Manicure żelowy

Rodzaje guzków i zgrubień

Do najczęściej występujących guzków u psów należą:

  • Guzy tłuszczowe występują najczęściej u psów w średnim wieku lub starszych, zwłaszcza w okolicy żeber, choć mogą pojawić się wszędzie. Uważa się je za naturalny element procesu starzenia się. Może je mieć każda rasa, ale większe psy i te z nadwagą są na nie bardziej podatne.
  • Torbiel łojowa to zablokowany gruczoł ropny, który wygląda jak pryszcz. Po pęknięciu wydobywa się z niej biała, pastelowa substancja.
  • Brodawki są wywoływane przez wirusy i można je znaleźć w okolicach pyska młodych psów. Znikają one samoistnie. Starsze psy mogą wymagać zabiegu chirurgicznego w celu ich usunięcia.
  • Ropień to nagromadzenie ropnej wydzieliny pod skórą. Może być spowodowany infekcją, ukąszeniem owada lub innego stworzenia.
  • Guz mastocytarny jest najczęstszym nowotworem skóry u psów. Najczęściej występuje u bokserów, terierów bostońskich, labradorów, beagle’ów i sznaucerów.

Jeśli u Twojego psa pojawił się guzek, nawet jeśli okaże się, że nie jest on nowotworowy, uważnie obserwuj, czy nie pojawiają się kolejne, i zleć badania nowych.

Jeśli Twój pies ma wiele guzków i zgrubień, lekarz weterynarii może sporządzić tabelę ich umiejscowienia i wielkości, aby ułatwić Ci śledzenie, co jest nowe, a co się zmieniło.

Możesz to również zrobić samodzielnie. Najlepszym momentem na sprawdzenie stanu ciała psa jest jego pielęgnacja. Im lepiej znasz jego ciało, tym szybciej zorientujesz się, że coś jest nie tak. Ponadto więcej pieszczot oznacza więcej czułości, a czego tu nie kochać?

Czy guzy są bolesne dla psów?

Dla większości psów, guzy komórek tucznych nie są bolesnym nowotworem. W rzeczywistości, guzy komórek tucznych są zwykle diagnozowane po tym, jak właściciel zwierzęcia zabiera swojego psa do weterynarza, ponieważ wyczuł guzek w lub pod skórą. Jeśli inne narządy są również dotknięte, możesz zobaczyć te znaki: Zmniejszony apetyt.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *