Co to jest ambiwalencja?

Co to jest ambiwalencja?

Definicja ambiwertyka:

Ambiwalent to ktoś, kto plasuje się pośrodku kontinuum introwertyk/ekstrawertyk. Ambiwalenci łączą w sobie cechy zarówno introwertyków, jak i ekstrawertyków, a także swoje własne, unikalne zalety.

Czy zawsze zmagałeś się z pytaniem: „Czy jesteś introwertykiem czy ekstrawertykiem”? Jeśli tak, to istnieje duże prawdopodobieństwo, że jesteś ambiwalentem – kimś, kto jest po trochu jednym i drugim. Ambiwerycy to fascynujące osoby, które potrafią być doskonałymi rozmówcami, jak również doskonałymi słuchaczami. Ale to tylko część sukcesu. W tym poradniku pomożemy Ci zrozumieć, czym jest ambiwertyzm, jak rozpoznać, że jesteś ambiwalentny, i jak wykorzystać swoje naturalne zdolności. Czytaj dalej i sprawdź, czy ambiwalencja brzmi jak Ty.

Zobacz też: Jak odzyskać usunięte kontakty z karty SIM?

Co to jest ambiwersja?

Ambiwalencja jest związana z introwersją i ekstrawersją, czyli dwoma różnymi „temperamentami”, jakie mogą posiadać ludzie. Wielu z nas mówi o tych dwóch cechach w taki sposób, jakby były one albo-albo – trzeba być jednym albo drugim. Ale to nie jest do końca prawda. Prawda jest taka, że introwersja i ekstrawersja to cechy mieszczące się w pewnym spektrum i nikt nie jest w 100% jednym lub drugim. Nie jest nim nawet najspokojniejszy introwertyk czy najbardziej gadatliwy ekstrawertyk.

W rezultacie wiele osób znajduje się gdzieś pośrodku tego spektrum. Jeśli tak jest w Twoim przypadku:
Możesz mieć poczucie, że tak naprawdę nie pasujesz do żadnej z tych etykiet.
Możesz też mieć wrażenie, że obie etykiety pasują do Ciebie w różnych momentach
Jeśli ktoś zapyta Cię, czy wolisz przebywać wśród ludzi, czy mieć czas dla siebie, Twoja odpowiedź będzie prosta: „To zależy”.
Ambiwersja to termin stosunkowo nowy, ale coraz więcej osób się z nim identyfikuje. Trudno powiedzieć, jak wiele osób jest ambiwalentnych. Psycholog Carl Jung nie użył dokładnego określenia „ambiwalentny”, ale uważał, że ludzie, którzy nie są ani bardzo introwertyczni, ani bardzo ekstrawertyczni, stanowią większość. Niektórzy niedawni eksperci twierdzą podobnie, sugerując, że dwie trzecie wszystkich ludzi to ambiweryści.

Sprawdź!  Stylowa sofa Hamptons- idealne rozwiązanie dla nowoczesnego wnętrza

Jednak liczby te mogą być mylące. Prawda jest taka, że nawet w okolicach środka spektrum większość ludzi skłania się w jedną lub drugą stronę. Wiedza o tym, w którą stronę się skłaniasz, jest ważna dla zrozumienia, skąd czerpiesz energię – nawet jeśli jesteś „miękkim” introwertykiem lub ekstrawertykiem. Prawdziwi ambiwertycy są stosunkowo rzadcy. Według niektórych szacunków stanowią oni nie więcej niż 20% populacji.

Zobacz też: Jak usunąć konto na Badoo -poradnik

ambiwalentny

11 oznak, że jesteś ambiwalentny

Skąd więc możesz wiedzieć, czy jesteś prawdziwym ambiwalentem? Istnieje duże prawdopodobieństwo, że masz już całkiem niezłe pojęcie. Chociaż każdy ambiwalent jest wyjątkowy, istnieją wspólne doświadczenia, które wielu z nich łączy. Jeśli znasz większość z tych znaków, możesz być ambiwalentny:

1. Nie stronisz od uwagi, ale zależy to od kontekstu.

W wielu sytuacjach jesteś szczęśliwy, gdy po prostu spokojnie obserwujesz.

2.Lubisz przebywać w tłumie, na imprezie lub wydarzeniu grupowym przez wiele godzin…

…a potem nagle Twoja energia się wyczerpuje. Gdy tak się dzieje, chcesz się stamtąd wydostać.

3.Wolisz konstruktywne rozmowy

Podobnie jak ekstrawertycy, lubisz rozmawiać – ale podobnie jak introwertycy, nie znosisz małomówności. (Potrafisz je prowadzić, ale uważasz je za mało szczere).

Zobacz też: Pocałunek posejdona

4.Istnieją granice Twojej strefy komfortu towarzyskiego

Dobrze czujesz się w kontaktach towarzyskich (zazwyczaj), ale trudno jest Ci się zaprezentować.

5.W niektórych sytuacjach jesteś bardzo powściągliwy

Wobec współpracowników i przypadkowych znajomych prezentujesz zupełnie inną osobowość niż wobec bliskich przyjaciół. Jeśli nie znasz kogoś dobrze, jesteś bardziej powściągliwy.

6. Lubisz mieć wsparcie

Naprawdę lubisz poznawać nowych ludzi, ale wolisz mieć przy sobie przyjaciół. Mało prawdopodobne jest, abyś podbiegł i przedstawił się zupełnie obcej osobie, przynajmniej w pojedynkę.

Sprawdź!  Czy fotoradar robi zdjęcie z tyłu? Czy błysk oznacza mandat z fotoradaru?

7. Nie do końca pasujesz do żadnej z tych etykiet (ale w pewnym sensie pasujesz do obu)

Kiedy wypełniasz quiz dotyczący introwertyków/ekstrawertyków, otrzymujesz różne wyniki, w zależności od tego, jak się czujesz. Opisy obu temperamentów pasują do Ciebie w równym stopniu. A jeśli zapytasz przyjaciół, czy uważają Cię za introwertyka czy ekstrawertyka, udzielą sprzecznych odpowiedzi.

8. Odwracasz się plecami

Chętnie chodzisz na spotkania towarzyskie, ale często zaczynasz od obserwowania wszystkich wokół.

9. Niewielkie dawki czasu przeznaczonego na samotność

Rozumiesz, że go potrzebujesz i lubisz, ale jeden wieczór tylko dla siebie to zazwyczaj wystarczająco dużo. Samotny cały weekend sprawi, że będziesz niespokojny i będziesz się zastanawiać, co tracisz.

10. (Zazwyczaj) myślisz, zanim coś powiesz

Nie masz problemu z wyrażaniem swoich myśli, jak wielu introwertyków. Często jednak zanim się odezwiesz, czekasz, aż usłyszysz, co powiedzą inni.

11. Masz tendencję do „równoważenia” ludzi wokół siebie.

Jeśli ktoś jest gadatliwy, Ty będziesz cichszy i będziesz słuchał. Jeśli ktoś jest cichszy, będziesz mówić więcej.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *