Ból ucha u dziecka – co robić?

Ból ucha u dziecka to przykra, a zarazem dość częsta dolegliwość, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie pociechy. Dzieci, które boli ucho, są drażliwe i płaczliwe. Problemu z całą pewnością nie należy bagatelizować. Z tego powodu powinno się jak najszybciej wdrożyć działania, które złagodzą dolegliwości bólowe, a także udać się na wizytę lekarską w celu uzyskania prawidłowej diagnozy.

Z czego wynika ból ucha u dziecka i czym grozi?

Niestety, ból ucha u dziecka to powszechna przypadłość u kilkulatków. Wynika ona z częstych infekcji górnych dróg oddechowych, które ze względu nieco innej budowy układu słuchowego niż u osoby dorosłej, sprzyjają zapaleniu ucha środkowego. Choroba ta często występuje także u dzieci, które mają przerost trzeciego migdałka. Zapalenie ucha środkowego jest niebezpieczne dla zdrowia. Może powodować rozmaite komplikacje zdrowotne, spośród których najgorszą jest niedosłuch lub nawet całkowita głuchota. Z tego względu niezwłocznie należy wdrożyć odpowiednie leczenie, a w przypadku nawrotów choroby rozważyć usunięcie trzeciego migdałka.

Jak zdiagnozować ból ucha u dziecka?

Większe dziecko (na ogół powyżej 3. roku życia) po prostu powie, gdzie je boli. Ból ucha jest jednak najtrudniejszy do zdiagnozowania u maluszków, które nie potrafią jeszcze mówić. Wówczas należy sugerować się objawami. U dzieci występują: niepokój, słabe łaknienie, płaczliwość oraz problemy ze snem. Mogą pojawić się gorączka, wymioty i rozluźnione stolce. O bólu ucha bezpośrednio sugeruje pocieranie lub pociąganie przez dziecko za ucho.

Jak leczyć ból ucha u dziecka?

Kiedy dziecko boli ucho, nie powinno się leczyć go na własną rękę. Konieczna jest wizyta u lekarza, który przeprowadzi badanie otoskopowe polegające na dokładnym obejrzeniu przewodu słuchowego zewnętrznego i błony bębenkowej. Następnie lekarz ogląda także gardło maluszka. Dzięki temu można poznać dokładną przyczynę bólu i wdrożyć odpowiednie leczenie: przeciwbólowe, przeciwzapalne oraz antybiotykoterapię. W przypadku dolegliwości bólowych ucha u dziecka nie należy płukać ucha! Wręcz przeciwnie – powinno się unikać jego kontaktu z wodą. Nie należy również stosować kropli do uszu, chyba że inaczej zaleci lekarz.

Sprawdź!  Działalność opiekunek osób starszych w Niemczech na samozatrudnieniu, czyli kiedy warto założyć własny biznes?

Ból ucha u dziecka – profilaktyka

Zapalenie ucha środkowego to choroba, która jeśli wystąpi raz, może nawracać nawet kilka razy w ciągu roku. Z tego względu tak ważne są działania profilaktyczne, które zmniejszają ryzyko ponownego zapalenia ucha środkowego, więcej o nich tutaj. Należy dbać o ogólną kondycję zdrowotną dziecka i minimalizować ryzyko infekcji górnych dróg oddechowych. W tym celu powinno się regularnie oczyszczać nos dziecka, unikać przeciągów i ekspozycji na dym tytoniowy. Maluch musi przechodzić regularne szczepienia. Nie należy stosować patyczków higienicznych do czyszczenia uszu dziecka. Najlepiej używać specjalnych olejków rozpuszczających woskowinę. Przez dłuższy czas po zapaleniu ucha odradza się moczenie narządu słuchu, na przykład podczas kąpieli albo na basenie.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *