Wykopy pod fundament domu na działce – jak przygotować teren?

wykopy ziemne rzeszow

Budowa domu może być projektem małej lub średniej wielkości, w zależności od tego, na jakiej budowli nam zależy. Niemniej w każdym przypadku niezbędne są pewne przygotowania. Sprawdźmy, o czym bezwzględnie należy pamiętać.

Wykopy ziemne, czyli stworzenie miejsca dla fundamentów

Aby mógł powstać budynek, trzeba położyć fundamenty. Dotyczy to zarówno dużego domu całorocznego, jak i niewielkiego domku działkowego. Natomiast, żeby móc stworzyć fundamenty, trzeba wykonać najpierw wykop, czyli po prostu odpowiednią dziurę w ziemi. Jak wykonuje się wykopy ziemne? Zdecydowanie potrzeba do tego fachowców.

W pierwszej kolejności opracowuje się projekt domu. Uwzględnia on również fundamenty, w tym ich rodzaj i wymiary. Dzięki temu wiadomo, jak długi, szeroki i głęboki powinien być wykop. Następnie przychodzi czas na właściwe prace budowlane, czyli wykonanie wykopu. Po wykonaniu tej czynności trzeba jeszcze przeprowadzić wyrównanie krawędzi.

Co oprócz wykopów?

Oczywiście stworzenie wykopu to nie wszystko, co trzeba zrobić przed wybudowaniem fundamentów. Bardzo ważne jest, aby odpowiednio zadbać o glebę. Przede wszystkim należy zapoznać się z jej specyfiką. Jeśli nie jest znana, niezbędne będzie badanie gruntu. Chodzi głównie o to, aby poznać gęstość gruntu, upewniając się, że wytrzyma on dane obciążenie. Czasami niezbędne jest zagęszczenie gruntu.

Kolejna sprawa to pozbycie się nadmiaru wody z gruntu i zabezpieczenie przed podmywaniem w przyszłości. Jak to zrobić? W tym celu wykonuje się drenaż gleby. Mowa o specjalistycznym zabiegu odwadniania gleby, czyli po prostu odprowadzania z niej wody. Należy przy tym zaznaczyć, że nie w każdej sytuacji przeprowadzenie drenażu jest konieczne. Wykonuje się go w sytuacji, gdy gleba jest wyjątkowo chłonna i ma skłonność do zatrzymywania wody. Innym powodem, dla którego warto zdecydować się na ten zabieg, jest bliskie sąsiedztwo obfitych wód gruntowych.

Sprawdź!  Jaką rolę spełnia dokumentacja techniczna

Jak widzisz, w ramach przygotowań do stworzenia fundamentów należy wykonać kilka czynności. Ważne jest poprawne wykonywanie wykopów ziemnych, ale też zagęszczenie gruntu czy drenaż.

Zapraszamy po więcej informacji: wykopy ziemne Rzeszów.

Oceń artykuł:
[Total: Average: ]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *