Minikoparka może pracować niemal w każdym terenie! Poznaj więcej zalet tej maszyny

Minikoparka może pracować niemal w każdym terenie! Poznaj więcej zalet tej maszyny

Prace budowlane wykonywane w trudnych warunkach terenowych zawsze stanowią duże wyzwanie. Często samo dostanie się na miejsce budowy, jest bardzo trudne ze względu na liczne przeszkody i wymagający teren, po którym trzeba się poruszać. Korzystanie w takich warunkach z większego sprzętu takiego jak koparki na pozór wydaje się niemożliwe. Istnieją jednak takie modele koparek, które są przystosowane do takich właśnie zadań. Mowa przede wszystkim o minikoparkach.

Czym są minikoparki?

Jak sama nazwa wskazuje, minikoparka posiada te same cechy co standardowa koparka, różniąc się głównie rozmiarami. Mimo znacznie mniejszych gabarytów są jednak w stanie wykonywać wszystkie zaawansowane prace budowlane. Standardowa minikoparka posiada łyżkę, kabinę oraz napęd pozwalający na poruszanie się w trudnym terenie.

Minikoparki dostępne są na rynku w różnych odmianach. Istnieją tu duże możliwości, jeśli chodzi o modyfikowanie takich pojazdów i montowanie w nich dodatkowych elementów wyposażenia.

Minikoparki – najważniejsze zalety

Najważniejszą zaletą minikoparek jest ich niewielki rozmiar. Dzięki temu są one w stanie dostać się wszędzie tam, gdzie praca przy użyciu większego sprzętu jest niemożliwa. Chodzi tu między innymi o niewielkie przestrzenie; koparki te świetnie sprawdzają się przy rozbiórce budynków czy pracy w miejscach takich jak las.

Mniejsze gabaryty sprawiają, że minikoparka jest również znacznie lżejsza niż standardowa koparka. Dzięki temu może wjechać tam, gdzie większy sprzęt miałby trudności z poruszaniem się. Podmokły teren jest tu najlepszym przykładem. Minikoparka jest ponadto wyposażona w napęd, który jeszcze bardziej zwiększa jej mobilność.

Minikoparka jest bardzo wszechstronną maszyną. Taki sprzęt wykorzystuje się przy wielu różnych pracach. Oprócz wspomnianych już działań w trudnych warunkach czasami istnieje potrzeba wykonania mniejszych wykopów – przykładowo rowów melioracyjnych czy wykopów pod fundamenty mniejszych budynków.

Sprawdź!  Jaką rolę spełnia dokumentacja techniczna

Minikoparki są również nieocenione w kryzysowych sytuacjach. W obliczu katastrof takich jak powódź czy zawalenie się budynku bardzo ważne jest błyskawiczne działanie. Dzięki niewielkim rozmiarom minikoparka może szybko dostać się tam, gdzie jest potrzebna i natychmiast rozpocząć pracę. Taki sprzęt często widuje się chociażby w miejscach zagrożonych zalaniem. Korzystanie z niego pozwala na znacznie szybsze przygotowanie umocnień chroniących przed wodą.

Minikoparka – kupno czy wynajem?

Dobre modele sprawdzonych producentów, jak na przykład minikoparka JCBto dość duży wydatek. Ceny nowych minikoparek wynoszą przynajmniej kilkaset tysięcy złotych. Pojawia się zatem pytanie, czy kupowanie takiego sprzętu na własność ma sens.

Oczywiście, dysponując własną minikoparką można korzystać z niej natychmiast, gdy tylko zajdzie taka potrzeba. Użytkownik ma też całkowitą dowolność jeśli chodzi o modyfikowanie sprzętu i dostosowywanie go do swoich potrzeb. W przypadku firmy budowlanej która często musi korzystać z takich narzędzi, zakup czegoś własnego jest świetną inwestycją na długie lata.

Oceń artykuł:
[Total: 1 Average: 5]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *